W dzisiejszych czasach wybory konsumenckie dyktowane są nieco innymi motywami niż dawniej. Coraz większą rolę odgrywa w nich dziś troska o stan środowiska naturalnego. Jedną z najbardziej palących kwestii jest tu pakowanie towarów. Czy opakowania mogą być ekologiczne?
Naturalne materiały – czy są ekologiczne?
Bardzo często mówi się, że najbardziej ekologiczne są tak zwane materiały naturalne, jak papier, drewno i różnego typu tkaniny. Bliższe przyjrzenie się tej kwestii pozwala jednak stwierdzić, że wpływ na środowisko jest mimo wszystko znaczny.
Produkcja papieru czy drewnianych skrzynek służących do pakowania towarów wymaga ogromnej ilości drewna pozyskiwanego z wycinki lasów, których areał z każdym rokiem staje się niestety coraz mniejszy. Wytwarzanie tkanin związane jest z kolei z monokulturową uprawą roślin włóknistych, które zużywają wielkie ilości wody i wymagają stosowania chemicznych środków ochrony.
Czy plastik zawsze jest szkodliwy?
Z drugiej strony mamy plastik, który przez wiele osób jest po prostu demonizowany. Oczywiście nie dzieje się tak zupełnie bez przyczyny. Ogromna ilość plastikowych śmieci są dziś jednym z większych problemów, z którymi zmaga się ludzkość.
Plastik ma też jednak swoje niemałe zalety. Najważniejszą z nich jest możliwość produkcji dość trwałych opakowań. Z tworzyw sztucznych wykonuje się opakowania wielokrotnego użytku, które są najlepszym rozwiązaniem dla tych, którym zależy na środowisku naturalnym.
Co jeszcze warto wiedzieć o ekologicznych opakowaniach?
Co właściwie sprawia, że opakowania można nazwać ekologicznymi? Jest to kilka rzeczy. Pierwszą z nich jest nieszkodliwa, przyjazna dla środowiska produkcja. Po drugie, możliwość wielokrotnego użycia. Trzecim czynnikiem jest użycie materiału, który można poddać recyklingowi, najlepiej wielokrotnie.
Pakowanie towarów w opakowania tego rodzaju pozwala znacznie zmniejszyć wpływ gospodarki na środowisko. W praktyce jedynie nowoczesne tworzywa syntetyczne spełniają większość wymienionych wyżej warunków.