Szlabany przeznaczone na parkingi są oferowane w wielu wariantach. Jakie z nich stosowane są najczęściej? Przyglądamy się bliżej typom szlabanów parkingowych i ich przeznaczeniu!
Ręczny szlaban parkingowy
To podstawowe szlabany, które przeznaczone są do obsługi ręcznej, dlatego nie wymagają one zasilania.
Ręczne szlabany parkingowe wyposażone są w przeciwwagę, która powoduje, że ich otwieranie i zamykanie nie jest skomplikowane. Wystarczy tylko nacisnąć na przeciwwagę, by szlaban otworzył się, a następnie zamknął bez wysiłku.
Takie szlabany mogą być wyposażone również w zamki oraz w klucze, które umożliwiają ich obsługę jedynie przez wybrane osoby.
Gdzie używane są szlabany ręczne?
Najczęściej ręczne Szlabany parkingowe wykorzystywane są w miejscach o niskim natężeniu ruchu oraz w miejscach prywatnych. Także sprawdzają się w przypadku parkingów o stałych godzinach otwarcia.
Przykładowe zastosowanie szlabanów ręcznych:
– prywatne parkingi
– drogi prywatne
– obszary leśne
– place targowe
– osiedla mieszkaniowe
Automatyczny szlaban parkingowy
Obecnie bardzo popularne są również automatyczne szlabany parkingowe. Tego typu szlabany nie wymagają ręcznej obsługi, ani nawet pracownika, który odpowiedzialny jest za ich otwieranie i zamykanie.
Automatyczny szlaban parkingowy może być sterowany na różne sposoby, zależnie od jego przeznaczenia. Stosowane są między innymi radiowe piloty, breloki i karty, a w przypadku parkingów płatnych systemy poboru opłat. Nowoczesne szlabany tego typu mogą też współpracować z systemami odczytującymi tablice rejestracyjne pojazdów.
Szlabany tego typu wyposażone są również w odpowiednie systemy bezpieczeństwa, między innymi w barierę podczerwieni, która blokuje ramię w przypadku wykrycia przeszkód, klucze pozwalające na otwieranie awaryjne w przypadku braku zasilania.
Gdzie używane są szlabany automatyczne?
Ze względu na swój sposób działania automatyczne szlabany są obecnie używane w wielu miejscach, gdzie konieczna jest kontrola dostępu oraz pobór opłat parkingowych.