Co można zyskać odpowiednim oświetleniem w domu?

Posted on

Odpowiednio rozmieszczonymi źródłami światła w domu można naprawdę sporo zdziałać. Nowoczesne lampy wiszące zlokalizowane w odpowiednich miejscach mogą sprawić, że poszczególne pomieszczenia będą wydawać się zupełnie inne niż w rzeczywistości. Co jeszcze można w ten sposób uzyskać?

Światło w domu a postrzeganie przestrzeni

To, jak postrzegamy przestrzeń, zależne jest nie tylko od wielu rzeczy. Duże znaczenie mają na przykład kolory. Czasami wystarczy odpowiednio pomalować ściany, żeby dane pomieszczenie wydawało się zupełnie inne, niż jest w rzeczywistości – wyższe, krótsze czy po prostu większe.

Tego rodzaju efekt uzyskać można nawet, nie zmieniając kolorystyki ścian. Wystarczy zastosowanie nowoczesnych lamp wiszących, które skierowane będą na określone powierzchnie, które dzięki temu będą sprawiały one wrażenie jaśniejszych. Takie modelowanie przestrzeni światłem jest trikiem często wykorzystywanym przez projektantów wnętrz.

Jak światło wpływa na nasz nastrój?

Światło nie tylko wpływa na to, jak postrzegamy przestrzeń. W istotnym stopniu może również modulować nastrój domowników. Szczególnie ważne jest zapewnienie jak największego dostępu do naturalnego światła dziennego.

Niestety nie wszędzie jest to możliwe. Na szczęście na rynku znaleźć można nowoczesne żarówki, które świetnie imitują światło słoneczne. Ciepłe światło doskonale sprawdzi się w sypialni, w której pozwoli skuteczniej odpocząć i się zrelaksować. Nie powinno się w niej stosować światła zimnego, które sprzyja raczej skupieniu.

Co jeszcze można uzyskać odpowiednio dobranym światłem?

Odpowiednio dobrane oświetlenie pozwoli uzyskać znacznie więcej niż tylko optyczne iluzje i lepszy nastrój w domu. Dzięki niemu pomieszczenia stają się o wiele bardziej stylowe i eleganckie.

W ostatnim czasie szczególnie modne stały się Nowoczesne lampy wiszące. Lampy takie dostępne są w różnych wersjach kolorystycznych, różnych wielkościach i wykonane być mogą z różnych materiałów. Dzięki temu można znaleźć coś odpowiedniego do każdego pomieszczenia.