Jakie urządzenia wykorzystywane są w paletyzacji?

Posted on

Firmy transportowe korzystają z wielu nowoczesnych rozwiązań z zakresu paletyzacji i logistyki. Niniejszy artykuł to doskonały wybór właśnie dla tych osób, które chcą bliżej zapoznać się z najpopularniejszymi maszynami wykorzystywanymi w paletyzacji i logistyce.

Roboty paletyzujące i owijarki paletowe

Największym zainteresowaniem cieszą się oczywiście zaawansowane roboty paletyzujące. Mowa tutaj oczywiście o nowoczesnych maszynach przemysłowych, które mogą być sterowane ręcznie i automatycznie. Największym atutem robotów paletyzujących jest ich wielozadaniowość i możliwość dostosowania nawet do bardzo nietypowych zadań.

Dużym zainteresowaniem cieszą się również owijarki paletowe, które pozwalają na automatyzację działań. W dużej mierze to właśnie dzięki tym maszynom można szybko i dokładnie zabezpieczyć produkty ładowane bezpośrednio na palecie. Oryginalne owijarki paletowe bez żądnego większego problemu można dostosować nawet do nietypowych linii produkcyjnych.

Roboty kartezjańskie

W paletyzacji i transporcie ogromną rolę odgrywają gantry, a dokładniej mówiąc niezawodne roboty kartezjańskie. Urządzenia tego typu zaprojektowane zostały w taki sposób, aby można było sprawnie transportować ładunki wewnątrz danego pomieszczenia.

Specjalistyczne układy kartezjańskie wyposażone są zazwyczaj w specjalne chwytaki, które są w stanie unosić nawet bardzo nietypowe detale. Dużym atutem nowoczesnych robotów kartezjańskich jest to, że mogą one zbierać produkty jednocześnie z wielu linii produkcyjnych.

Na co zwrócić uwagę wybierając roboty do paletyzacji?

Paletyzacja i depaletyzacja przebiegać będzie sprawnie tylko wtedy, gdy postawi się na odpowiednie roboty. W przypadku powyżej opisanych robotów kartezjańskich warto zwrócić uwagę nie tylko na szybkość pracy i udźwig, ale również na zasięg ramion oraz ilość osi pracy. Bardzo ważną rolę odgrywa rodzaj zamontowanego chwytaka, czy też specyfika danego środowiska pracy.

Osoby, które nie czują się na siłach, aby samodzielnie wybrać przemysłowe roboty do paletyzacji, powinny skorzystać z fachowego doradztwa. Na rynku znaleźć można również wiele rzetelnych firm, które wykonują roboty paletyzujące na indywidualne zamówienie. Jest to doskonały wybór dla osób, które muszą zmierzyć się z nietypowymi produktami.