Kleje cyjanoakrylowe dla każdego

Posted on

Kleje są powszechnie używane zarówno w warunkach przemysłowych, jak i domowych, zatem zapotrzebowanie na nie nigdy nie maleje. Jednakże istnieją kleje, które mają tak specjalnie dobrany skład, że mają wyjątkowo wiele zastosowań. Wśród tej grupy klejów na pewno należy wymienić kleje cyjanoakrylowe.

Co sprawia, że kleje cyjanoakrylowe są tak dobrym wyborem?

Choć kleje cyjanoakrylowe mają wielu zwolenników, którzy często używają je w swojej pracy, niewiele osób wie tak naprawdę dlaczego właśnie ten rodzaj klejów charakteryzuje się tak wieloma zaletami. Wynika to jednak oczywiście z tego, jakie mają właściwości chemiczne, które są dosyć niezwykłe jak na jakiekolwiek kleje. W ich składzie nie ma bowiem jakichkolwiek rozpuszczalników, co zapewnia ich przezroczystość. Kleje te mają bardzo różną konsystencję, zatem można wybierać ich wiele rodzajów, każdy z nich przydatny w nieco innych okolicznościach. Jednak to co powoduje, że są tak popularne, to fakt że niezwykle szybko rozpoczyna się u nich proces utwardzania. Choć technicznie rzecz biorąc wymaga to kontaktu kleju z substancją o odczynie zasadowym, w praktyce jest to możliwe do osiągnięcia na większości powierzchni, zakładając że wilgotność powietrza jest odpowiednia. Zatem do utwardzania dochodzi nawet w temperaturze pokojowej i to w kilka sekund.

Do czego użyć kleju cyjanoakrylowego?

Ze względu na swoje właściwości, kleje cyjanoakrylowe są używane do sklejania powierzchni, które w normalnych warunkach byłyby bardzo trudne do połączenia. Klej tego typu umożliwia między innymi sklejenie metalu, gumy, tworzyw sztucznych, a nawet i drewna ze sobą. Spojenie takie jest bardzo mocne, ponieważ kleje cyjanoakrylowe na pewno nie należą do tych, które łączą słabo. Jako że są to kleje utwardzane bardzo szybko, wymagają także odpowiednio szybkiej i zdecydowanej pracy. Większość osób, która nie ma z nimi częstego kontaktu, powinna być ostrożna. Nie są to bowiem kleje, których usunięcie później jest łatwe. Jednakże bardzo wiele osób używa ich w różnych warunkach, zarówno w pracy, jak i u siebie w domu do drobnych robót, w których wymagane są mocniejsze kleje. Ich jedyną wadą jest tak naprawdę dosyć nieprzyjemny zapach, jednakże szybko on znika. Zatem kleje cyjanoakrylowe na pewno na długi czas pozostaną najmocniejszym i najbardziej uniwersalnym rodzajem kleju, który pozwala na solidne sklejenie wielu różnego rodzaju materiałów. Każdy komu należy na trwałym zespojeniu na pewno powinien wybrać klej cyjanoakrylowe do swojej pracy.