Skup złomu a cyna

Posted on

Coraz więcej mówi się o tym, że recykling surowców wtórnych może być bardzo opłacalnym biznesem. Faktycznie tak jest, szczególnie jeżeli chodzi o różnego rodzaju metale. Kiedyś na skupie złomu skupowano głównie puszki po piwie oraz złom żelazny, ale z biegiem czasu coraz bardziej opłacalne jest oddawanie do skupu tak zwanych metali nieżelaznych.

Gdzie w Polsce jest najwięcej skupów złomu?

W wielu miejscach w kraju istnieją takie miejsca, jak skup złomu Dąbrowa Górnicza nie jest w tym przypadku wyjątkiem. Można powiedzieć nawet, że jako miasto położone na Śląsku (czyli najbardziej uprzemysłowionej części kraju), prawdopodobieństwo jest bardzo wysokie, że znajdziemy tam skup złomu Dąbrowa Górnicza pod tym względem, nie wyróżnia się specjalnie od innych miast śląskich. Tendencja jest taka, że im więcej przemysłu w okolicy, tym więcej zużywa się stali oraz innych metali, więcej jest odpadów oraz skupów złomu. Większość skupów woli odbierać odpady hurtem, ale tak naprawdę nie przepuszczą oni każdego kilograma.

Co skupują „złomiarnie”?

W skupie złomu w zasadzie możemy sprzedać wszystko, ale najbardziej opłaca się sprzedać metale nieżelazne. Myśląc metale nieżelazne to w pierwszej chwili każdemu z nas przyjdzie na myśl miedź. Owszem miedź swego czasu była najbardziej popularnym metalem nieżelaznym na skupach złomu, ale wbrew pozorom miedź wcale nie należy do najdroższych metali. Warto zwróć dziś uwagę, że na przykład cyna, która nie uchodzi za metal bardziej szlachetny, osiąga w skupie złomu ceny nawet dwukrotnie wyższe. Skup cyny jest tak opłacalny (zarówna dla skupu, jak i dla sprzedającego), ponieważ ceny rynkowe w hutach są wysokie, a cyny oddaje się w skupach najmniej.

Gdzie znajdziemy cynę?

Kiedy mamy ochotę posprzątać strych lub piwnicę, warto jest przyjrzeć się rzeczom tam znalezionym. Wiele z nich może być z cyny. Jeśli nazbiera się tego tylko 1 kilogram, warto jest pojechać na skup cyny. Za kilogram tego kruszcu możemy dostać nawet 58zł. Cynę wykorzystywano kiedyś powszechnie do wykonywania zastawy, a obecnie najwięcej jest jej w łożyskach maszynowych oraz elektronice. Łożyska maszynowe, to na przykład łożyska samochodowe, więc jeśli wymieniamy takie u mechanika, warto jest zabrać stare ze sobą. Może być ono sporo warte, a na pewno nie opłaca nam się dawać zarabiać naszym kosztem innym.