Gdzie wyrzucać żarówki?

Posted on

Niestety nadal większość społeczeństwa ma problem z tym, gdzie wyrzucać żarówki. Jest to temat o tyle trudny, iż rodzajów tych źródeł światła jest naprawdę sporo, a każde z nich wymaga innego traktowania.

Gdzie wyrzucać żarówki? – klasyczna żarówka żarnikowa

Aby wiedzieć, Gdzie wyrzucać żarówki, należy zastanowić się nad ich rodzajem. Sprawa jest skomplikowana, gdyż każdy rodzaj: żarnikowe, LED, świetlówki, wymagają innej segregacji. Żarówka żarnikowa według obliczeń może świecić nawet tysiąc godzin, niestety rzadko się tak zdarza i najczęściej trzeba ją wymieniać co kilka miesięcy. Żarówki żarnikowe można wyrzucać do pojemników na odpady zmieszane, gdyż nie zawierają one toksycznych chemikaliów.

Gdzie wyrzucać żarówki? – świetlówki

Świetlówki posiadają w swojej budowie substancje szkodliwe dla zdrowia człowieka i środowiska, dlatego też ważne jest to, by utylizować je w prawidłowy sposób. Ten rodzaj żarówek najczęściej poddaje się recyklingowi. Świetlówki posiadają rtęć, więc ważne jest to, by nie dostała się ona do wody ani gleby. Należy przepaloną świetlówkę przetrzymać w domu do czasu zakupu nowej i oddać ją do sklepu. Innym rozwiązaniem jest wrzucenie jej do specjalnego pojemnika lub oddanie świetlówki do punktu zbierającego elektrośmieci.

Podsumowując w zależności od rodzaju żarówki, należy ją wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane (żarówka żarnikowa) lub poddać recyklingowi (świetlówka).