Przydomowa oczyszczalnia: dlaczego warto ją zrobić?

Posted on
https-oczyszczalnie-metalbud.pl-przepompownie (1)

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to rozwiązanie korzystniejsze, niż tradycyjne szambo. To nie tylko oszczędność pieniędzy, wygoda, ale również forma ochrony środowiska. Dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

To się opłaca

Chociaż szambo i jego montaż to dużo niższe koszty, niż budowa przydomowej oczyszczalni ścieków, to patrząc na dwa rozwiązania w dłuższej perspektywie czasu, oczyszczalnia jest bardziej opłacalna. Po pierwsze oczyszczalnia nie wymaga dużo miejsca na system drenażowy, nie wydziela nieprzyjemnych zapachów, nie ma też potrzeby dodawania do niej żadnych biopreparatów. Oczyszczona woda może służyć do prania, spuszczania wody w toalecie, nieczystości nie przedostają się do gleby, także chronimy środowisko.

W przypadku posiadania oczyszczalni ścieków raz na rok trzeba wywieźć części mineralne, które gromadzą się na dnie ścieków. Przydomowe oczyszczalnie działają na takiej zasadzie, że zachodzą w niej procesy redukcji zawiesiny tj. bakterie tlenowe są zaopatrzane w tlen. Oczywiście do tego jest potrzebna energia elektryczna, jest to koszty roczny około 200 złotych. Wywóz osadu to koszt 100 złotych, także rocznie zapłacimy 300 złotych – to 7 razy mniej, niż wywóz ścieków z szamba.

Jakich formalności trzeba dopełnić?

Po pierwsze trzeba mieć pozwolenie wodnoprawne, które można uzyskać w Starostwie Powiatowym. Nie jest to dokument trudny do zdobycia. Jeżeli chodzi o budowę oczyszczalni, to warto szukać ofert w sieci na przykład tutaj: https://oczyszczalnie-metalbud.pl/przepompownie/ – firma oferuje przepompownie, oczyszczalnie, separatory, zbiorniki. Jeżeli decydujemy się wykonać takie prace na własną rękę, trzeba pamiętać i dobrym projekcie, który zawiera wszystkie niezbędne informacje. Dobry projekt do podstawa, na takich rzeczach nie warto oszczędzać, montaż też jest kluczowy.

Dobrej jakości oczyszczalnie czy przepompownie można znaleźć na stronie https://oczyszczalnie-metalbud.pl/przepompownie/, później trzeba zadbać też o montaż. Jak nie mamy czasu szukać poszczególnych fachowców na własną rękę, dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z kompleksowych usług. Firma może zająć się doborem zbiornika, montażem, wykonaniem projektu. To duża oszczędność czasu.

Bez wątpienia warto zdecydować się na montaż oczyszczalni ścieków, choć na początku jest to duży wydatek, to taka inwestycja bardzo szybko się zwraca. Dzięki temu nie tylko oszczędzamy czas, pieniądze, ale chronimy środowisko naturalne i nie marnujemy wody. Oczyszczona woda może być przez nas ponownie używana.