Ważna kompensacja mocy biernej

Posted on

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z ciągłym rozwojem i nieustanną optymalizacją swoich procesów. Bez względu na to, czy prowadzimy zakład produkcyjny czy firmę usługową, rozwój leży u podstaw sukcesu w każdej branży. Jednym z elementów rozwoju są różnego rodzaju działania prowadzące do redukcji kosztów. Jednym z nich może być redukcja zużycia mediów, na przykład poprzez kompensację energii biernej.

Co to jest kompensacja mocy biernej?

Mówiąc o kompensacji mocy biernej, mamy na myśli wykorzystanie urządzeń, których celem jest redukcja emisji energii biernej. Czym jest ta energia? Jest to jedna ze składowych prądu. Ogólnie rzecz biorąc prąd płynący w kablach elektrycznych jest złożony z energii czynnej, biernej oraz pozornej. Energia bierna to ta, która znajduje się pomiędzy źródłem energii a odbiornikiem. Można więc porównać ją do energii, która płynie w kablach elektrycznych jednak nie osiągnie odbiornika.

Z tego względu, energia bierna na fakturze może się różnić w zależności od sytuacji, Generalnie rzecz biorąc, powinniśmy dążyć do zminimalizowania kosztów związanych z energią bierną, gdyż są one czystą stratą. Z tego względu kompensacja mocy biernej katowice staje się coraz popularniejsza, a urządzenia wykorzystywane do tego procesu stają się coraz skuteczniejsze.

Po co prowadzić kompensację mocy biernej i jak to robić?

Jak już wspomniano, kompensacja mocy biernej jest jedną z potencjalnych metod oszczędności na mediach. Jest to szczególnie opłacalne, kiedy miesięczna strata z tytułu energii biernej sięga kwoty około 500 złotych. Aby oszacować wymagania co do sprzętu potrzebnego do skutecznej kompensacji, należy skorzystać analizatora, który obliczy zapotrzebowanie sieci na moc.

Po tym kroku można przystąpić do zakupu niezbędnego sprzętu. Aby kompensacja mocy biernej katowice była wystarczająco skuteczna, należy dobrać odpowiednie baterie kondensatorów. Polecane są przede wszystkim baterie turystorowe, których zastosowanie w celu kompensacji jest szczególnie skuteczne.

Zastosowanie technologi kompensacji sprawia, że energia bierna na fakturze będzie dużo niższa niż przed wdrożeniem polecanych rozwiązań. W ten sposób przeprowadzona modernizacja sieci elektrycznej sprawi, że zapłacimy niższe rachunki za prąd, a sama sprawność sieci będzie wyższa. Jest to zatem rozwiązanie, które niesie ze sobą wiele pozytywów. Dlatego każdy, kto prowadzi jakiś biznes powinien przemyśleć wdrożenie kompensacji energii biernej.