Zastosowanie robotów przemysłowych

Posted on

Roboty przemysłowe obecne są już od dawna w dużych zakładach przemysłowych i produkcyjnych. Jest to spowodowane bardzo wieloma czynnikami, a najważniejszy z nich to przede wszystkim rozwój nowoczesnych technologii. Skoro można dzięki temu przyspieszyć i ulepszyć niejedną produkcję, to dlaczego z tego nie korzystać?

Zalety zastosowania robotów przemysłowych

Do najważniejszych korzyści, jakie osiąga się przy wykorzystaniu robotów przemysłowych, trzeba zaliczyć przede wszystkim automatyzację linii produkcyjnych. Czynności kiedyś wykonywane prze ludzi, teraz znacznie szybciej i efektywniej wykonują skomplikowane maszyny. Dzięki temu w krótszym czasie uzyskuje się większe produkcje, a to dodatkowe zyski dla inwestorów.

Dodatkową zaletą jest różnorodność pod względem ich przeznaczenia. Roboty przemysłowe mogą wykonywać różnorodne czynności, co przekłada się na ich szerokie zastosowanie w przeróżnych branżach. Nie da się również ukryć, że dzięki nim zwiększyło się bezpieczeństwo dla pracujących w zakładach ludzi, ponieważ wykonują one czasem bardzo trudne zadania, jak na przykład podnoszenie bardzo dużych ciężarów.

Zastosowanie i przeznaczenie

Robot przemysłowy to złożona konstrukcyjnie maszyna, która została tak zaprojektowana, aby wykonywać ściśle określone zadania. Jego ruchy mogą być bardzo różne i dotyczyć nie tylko jednej sekwencji, ale nawet kilku. Dobiera się je zgodnie z potrzebami danego stanowiska pracy. Jak się okazuje, ich zastosowanie może być bardzo różnorodne.

Jakie czynności wykonają w naszym zakładzie te nowoczesne maszyny? Między innymi obsługują maszyny CNC, pakują, wykonują załadunki i rozładunki, montują przeróżne części i elementy, testują i kontrolują, malują, kleją, lakierują, spawają, polerują i dokonują obróbki takich materiałów jak metal, drewno czy tworzywa sztuczne.

Różnice w budowie robotów przemysłowych

Te skomplikowane konstrukcyjnie maszyny wykonują różne ruchy, które oczywiście uzależnione są od zadań, które mają wykonać. Z tego też względu różnią się pod swoją budową. Wyróżnia się pod tym względem kilka typów.

Najpopularniejsze roboty przemysłowe to roboty kartezjańskie, które wykonują ruchy przód-tył, lewo-prawo i góra-dół. Inne typy to przegubowe, cylindryczne, SCARA, Delta oraz sferyczne.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Trinitec.