Jakie zabiegi wykonuje się w betonie?

Posted on

Beton to materiał, który jest bardzo ciężki w obyciu. Niezwykle trudno jest wykonać w nim chociażby najmniejsze otwory. Wszystko to jest związane między innymi z jego gęstością i twardością. Mimo to, często spotyka się zabiegi, takie jak wiercenie i cięcie betonu.

Wiercenie w betonie: co oznacza?

Wiercenie w betonie wymaga odpowiedniej ochrony i odbywa się z użyciem właściwego sprzętu. Podstawowym urządzeniem jest udar pneumatyczny, który samodzielnie dobiera sobie siłę nacisku na beton. Często jednak stosuje się także udar mechaniczny, ale ten wymaga dociskania do ściany, co często – w przypadku cięcia betonu właśnie – nie jest takie proste.

Wiercenie w betonie jest przede wszystkim stosowane do wywiercenia odpowiednich otworów, ale nie tylko. Ta czynność nie ogranicza się tylko i wyłącznie do otworów niezbędnych do powieszenia obrazów – zabieg ten stosuje się również między innymi na placach budowy. Wiercąc zatem na większą skalę, potrzebny jest sprzęt znacznie większy oraz znacznie bardziej wytrzymały. Odpowiednie zatem będą wiertnice oraz napędy, których budowa oraz cechy charakterystyczne są bardzo zróżnicowane. Niektóre posiadają elektroniczną regulację prędkości obrotowej oraz siłę docisku, co sprawia, że wiertła o wiele lepiej działają oraz wolniej się zużywają. Ich skuteczność w przypadku zastosowania do betonu z kolei jest bardzo skuteczne. Warto również nadmienić, iż umożliwiają one wiercenie otworów o średnicy nawet do jednego metra.

Cięcie betonu, czyli jaki sprzęt jest niezbędny?

Innym zabiegiem związanym z betonem jest jego cięcie. Stosuje się do niego technikę diamentową, która jest obecnie najbardziej popularną w budownictwie. Wykorzystuje ona piłę z ostrzami pokrytymi diamentowym pyłem. Dlaczego? Otóż, diament to najbardziej twardy minerał naturalny, który potrafi sobie doskonale poradzić właśnie z betonem.

Piła ta pozwala skutecznie ciąć w betonie, minimalizując tym samym wstrząsy oraz drgania i hałas z tym związane. Oprócz tego, do ich zalet należy również mała ilość pyłu, jaka powstaje przy tymże zabiegu.

Warto wspomnieć także, że wykonywanie cięcia betonu jest oferowane za pomocą użycia specjalnych odkurzaczy przemysłowych, które – po podłączeniu do piły – pochłaniają tenże pył i równocześnie znacząco minimalizują ich powstawanie. Cięcie bezpyłowe oferuje wiele firm.