Technologia wykonania haków skracających jest bardzo zróżnicowana i zależy przede wszystkim od ich rozmiaru, właściwości fizykochemicznych i zastosowania konkretnego modelu. Trzeba jednak przyznać, że większość dostępnych na rynku modeli produkowana jest z jednego typu stali, a konkretnie ze stali 20CrNiMo.
Tajemniczy skrót, tajemnicze właściwości
Powyższy wzór chemiczny sprawia wrażenie niedostępnego i dość tajemniczego. Niemniej można z niego wyczytać, że w skład tejże stali wchodzi molibden, cyrkon, a nawet nikiel. Oznacza to, że stop ten będzie się wyróżniał bardzo dużą twardością. Skąd o tym wiadomo? Świadczy o tym obecność molibdenu i niklu.
Naturalnie typ tej stali będzie zależny od zastosowań konkretnego haka. W tym przypadku mowa o komponencie o wymiarze 6 mm i nośności do 1.12 tony. Jest to więc sprzęt o bardzo dużej wytrzymałości, której nie dałoby się uzyskać bez stali o konkretnej, procentowej zawartości molibdenu i niklu.
Co może stal?
Stal, z której często wykonuje się haki skracające wyróżnia się warstwą wierzchnią o bardzo dużej twardości i odporności na przeciążenia. Co więcej, charakteryzuje się ona dość ciągliwym rdzeniem, co jest istotną zaletą w kontekście budowy haków skracających. Warto jednak podkreślić, że wykorzystuje się ją również do produkcji wielu innych, stalowych części.
Stal tą stosuje się do produkcji różnego rodzaju wałków, kół zębatych, ślimaków, a nawet sworzni, tulei i innych przedmiotów, które w krótkich odstępach czasu podlegają zmiennym obciążeniom. Świadczy to o tym, że jest ona w stanie przenieść intensywne obciążenie i to nawet w stosunkowo krótkim odstępie czasu.
Stal na dalszych etapach produkcji
Co ciekawe, stal ta jest podatna na cięcie nożycą, co znacznie ułatwia jej późniejszą obróbkę mechaniczną. Mało tego, zakres przyjętej dla tej stali temperatury nawęglania może być nieco większy, niż wynikałoby to z karty technologicznej wyrobu. Przedkłada się to na znacznie większe możliwości w zakresie utwardzania jej warstwy wierzchniej.
Podsumowując, stal 20 CrNiMo to bardzo ciekawe tworzywo, z którego bardzo często produkuje się haki skracające i inne elementy stalowe, które są narażone na zmienne obciążenie w stosunkowo krótkim odstępie czasu.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Cecho.