Co kilka lat czasopisma wnętrzarskie ogłaszają ostateczny koniec glamour, ale jak dotąd przepowiednie te pozostały bez pokrycia w rzeczywistości. Styl ten nie przestaje uwodzić ani urzekać, przejawiając się we współczesnych elementach aranżacyjnych na najbardziej zaskakujące sposoby. Czym dokładnie jest glamour i jak wnieść jego szczyptę w istniejący już design domu czy mieszkania?
Styl glamour – powiew luksusu
Ten zdecydowany trend dekoracyjny nie jest bynajmniej nowością w świecie designu. Cechami glamour wykazywały się już rozwiązania secesyjne czy Art Deco, a korzenie tego określenia w kontekście przedmiotów artystycznych sięgają końca XIX wieku.
Meble bądź ubrania, które można określić słowem glamour, wywołują w oglądających uczucie kontaktu z wysmakowaną elegancją. Pozłacane, zdobione ramy obrazu, fantazyjny lakierowany stolik czy lampka nocna z kryształkami mają za zadanie wzbudzić skojarzenia z wysokiej klasy salonem, gdzie wyraźnie widoczna jest obecność sztuki, ale i pieniędzy.
Glamour w mieszkaniu – od czego zacząć?
Dodanie elementów tego stylu do aktualnej aranżacji wnętrza nie będzie wymagało skomplikowanych przeróbek. Modyfikacja kilku kluczowych dla pomieszczenia detali lub dodanie wyraźnych, błyszczących elementów, jak lampka nocna z kryształkami czy miękki, kremowy dywanik o długim włosiu, w zupełności wystarczy na start.
Styl glamour lubuje się w blasku i błysku, nie należy zatem wahać się przez sięgnięciem po zwoje ciężkiego brokatu, których można użyć jako zasłony, czy puszkę srebrnej lub złotej farby do odnowienia starego mebla. Tkaniny glamour to te materiały, których nie powstydziłaby się Opera Wiedeńska czy uroczyste przyjęcie w ambasadzie. Wymiana abażurów na atłas czy koronkowe ażury pomoże nam osiągnąć ten rezultat – lampka nocna retro jest jak najbardziej na miejscu w wytwornej, stylowej przestrzeni.
Światło glamour – blask wielkiego świata
Współczesny glamour nie musi być drogi, ale zdecydowanie powinien tak wyglądać – istotą jego przekazu jest wywołania wrażenia luksusu, które jednak z powodzeniem można uzyskać za rozsądne kwoty. Umiejętne rozplanowanie gry światła i jego wielu odbić jest zdecydowanie glamour.
Odnowiony, miedziany żyrandol lub lampka nocna retro z atłasowym abażurem, połączone z żarówkami o ciepłym, przydymionym świetle, wniosą do pomieszczenia wizję hollywoodzkiego salonu. Podstawę lampki nocnej z kryształkami można dodatkowo ozdobić, naklejając odbijające blask lusterka. To niesamowite, jak wiele da się osiągnąć przez prostą modyfikację oświetlenia w mieszkaniu.