Druk sublimacyjny to prosta i niedroga technika nadrukowywania obrazów na włókna poliestrowe. Pozwala przenosić obrazy i napisy w sposób trwały i estetyczny. Nadruk na tkaninie wykonany metodą druku sublimacyjnego to obecnie najpopularniejsza metoda tworzenia koszulek reklamowych. Na czym polega ta metoda?
Sublimacja druk – na czym polega technika?
Druk sublimacyjny polega na przeniesieniu specjalnego tuszu sublimacyjnego na materiał polimerowy. Może to być tkanina poliestrowa, ale i kubki, podkładki pod mysz czy inne materiały promocyjne. W zależności od nadrukowywanego materiału oraz używanego sprzętu należy precyzyjnie dobrać temperaturę, którą wytwarza specjalna termoprasa służąca do przenoszenia obrazów na materiał, docisk wzoru do materiału oraz czas oddziaływania. Procesu sublimacji nie da się precyzyjnie zmierzyć, dlatego parametry te ustawia się w istocie metodą prób i błędów. Specjaliści, wykonujący druk sublimacyjny w ramach swojej działalności gospodarczej, potrafią dobrać te parametry w kilka chwil, ewentualne testy wykonując, rzecz jasna, w cenie zlecenia i na swoją odpowiedzialność.
Tusz sublimacyjny dzięki wysokiej temperaturze zmienia swój stan skupienia. W formie gazowej przenika do otwartych na skutek tej temperatury włókiem poliestrowych, które przyjmują barwnik do swojego wnętrza – metoda ta jest więc właśnie drukiem, a nie nadrukowywaniem na powierzchnię materiału. Dzięki temu obraz jest trwały, nie blaknie, nie ściera się i jest niewyczuwalny w dotyku.
Sublimacja druk – jak wygląda proces wykonywania nadruku na tkaninie?
Najpierw należy wybrać odpowiedni materiał, zbudowany z włókiem poliestrowych, oraz wybrać wzór – może to być napis, hasło, logo czy dowolny inny obraz, prosty lub skomplikowany. Następnie nadrukowujemy go na specjalny papier do sublimacji – to bezpośrednio z niego tusz sublimacyjny wniknie w materiał, tworząc nadruk na tkaninie. Do przenoszenia tuszu na papier sublimacyjny nadają się te modele drukarek atramentowych, które nie wykorzystują wysokich temperatur.
Następnie ustawiamy parametry termoprasy – temperaturę w zakresie 180-200 stopni Celsjusza i czas – 50-60 sekund. Na spodniej części prasy kładzie się teflonową folię, a na niej – koszulkę, spodnie czy inną dowolną część odzieży. Po wygładzeniu wszelkich nierówności i fałd na materiale umieszczamy papier sublimacyjny z wzorem, a następnie przykrywany drugą warstwą folii teflonowej. Otrzymanie nadruku na tkaninie wymaga prasowania pod średnim dociskiem. Gdy upłynie czas nadruku, należy szybko, za pomocą jednego sprawnego ruchu, zdjąć kartkę ze wzorem – i już!