Współczesność nieustannie nas zadziwia. Rozwój technologii to doskonałe pole do działania dla wielu wynalazców, którzy wykorzystując możliwości głównie z zakresu elektroniki tworzą nowe oblicza rzeczy znanych od wieków. Swojej nowoczesnej odsłony doczekał się także papier, który od kilku lat jest obecny w naszych domach. E papier znajdziemy między innymi na czytnikach e-booków.
E papier – rewolucja bez papieru
Początki technologii, która zamieniłaby tradycyjną formę w elektroniczny papier powstały już w latach 70-tych ubiegłego wieku, a ich twórcą była firma Xerox. Niestety na tamten czas było to rozwiązanie, które dość szybko zostało porzucone, by powrócić dwie dekady później. Liczne badania prowadzone w laboratorium MIT Media Lab w Instytucie w Massachusetts zaowocowały niekwestionowanym sukcesem. E papier przyjął doskonałą formę, którą wykorzystała firma Sony projektując w 2004 roku pierwszy czytnik e-booków.
Nasz rodzimy polski rynek chętnie wdrożył te technologie i stworzył tzw. inkBooki. Modele będące dziełem wrocławskiej firmy Arta Tech są wyposażone w ekrany EPD, czyli Electronic Paper Display, które idealnie spełniają funkcję wyświetlacza tekstu. Idealnie dopasowane pod kątem faktury, barwy oraz odcienia do tradycyjnej kartki papieru sprawiają, że korzystanie z tego rozwiązania stało się powszechne na wielu płaszczyznach.
Szerokie zastosowanie e papieru
Zazwyczaj e papier kojarzony jest wyłącznie z wcześniej już wspomnianymi czytnikami e booków, tymczasem jego zastosowanie jest o wiele większe. Możemy z niego korzystać w smartfonach, elektronicznych notatnikach oraz zaawansowanych technologicznie smartwatchach. Dodatkowo zmienia on także oblicze standardowej maszyny do pisania, przykładem może być Hemingwrite w pełni korzystająca z nowoczesnych rozwiązań w tym zakresie.
Ekonomiczne zalety e papieru pozwoliły na zamianę tradycyjnej kartki na jej elektroniczną formę. Dość powiedzieć, że e papier to już nie tylko e booki, ale też i dokumenty, które nie wymagają formy papierowej. W powszechnym użyciu e papier znajduje się w instytucjach, urzędach, nowoczesnych firmach a także i w szkołach. Trudno powiedzieć, w jakim czasie e papier przewyższy swoim użyciem swój wiekowy pierwowzór, ale wszystko wskazuje na to, że z pewnością będzie niezmiennie rewolucjonizował kolejne obszary naszego życia.
Patrząc na niego z punktu widzenia użytkowego trudno doszukać się w nim jakichkolwiek minusów – jest trwały, oszczędny i przy tym zawsze pod ręką. Możemy zabrać kilkuset stronicowy dokument i nawet tego nie odczuć!
Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na Unisystem.pl