Jak wybrać frezy palcowe do aluminium?

Posted on

Frezy palcowe do aluminium należą do jednych z najczęściej używanych w przypadku tego materiału. Czemu jednak właśnie one cieszą się taką popularnością? Jak je odpowiednio dobrać do maszyny? Jak wybrać najlepsze frezy palcowe?

Frezy palcowe do aluminium – charakterystyka produktu

Na początek warto powiedzieć kilka ogólnych słów na temat frez palcowych do aluminium. Otóż swoją popularność zawdzięczają one przede wszystkim swoim parametrom, a dokładniej dobrej odporności na zniszczenie, nie niszczeniu powierzchni frezy. Warto jeszcze dodać, że te frezy palcowe, które są przeznaczone do aluminium, powinny mieć na sobie literę H, co będzie oznaczało, że nadają się do metalu miękkiego.

Trzeba jeszcze dodać, że istnieją dwa główne typy frezów palcowych do aluminium – są to frezy płaskie oraz kuliste. Te pierwsze doskonale nadają się do obróbki podstawowej, tych drugich zaś używamy, gdy chodzi nam o bardziej precyzyjne i delikatne czynności.

Rodzaje frez palcowych do aluminium

Jednak na rynku mamy obecnie przeróżne frezy. Trzeba zatem choć pokrótce omówić, z jakich materiałów mogą być wykonane nasze frezy palcowe i co to oznacza. Otóż najczęściej spotyka się frezy diamentowe. Są one bardzo odporne na zniszczenia, a ponadto nie uszkadzają powierzchni obrabianego materiału.

Jakie jeszcze inne frezy możemy wyróżnić? Otóż stosuje się także czasem frezy wykonane ze stali szybkotnącej, co zapewnia szybką obróbkę metalu oraz frezy z węglików spiekanych, które z racji obecności w sobie domieszki takich materiałów jak np. tytan, są bardzo wytrzymałe. Frezy palcowe należy jeszcze dobrać pod kątem sposobu mocowania do frezarki.

Najlepsze frezy palcowe do aluminium

Jeśli jednak zależy nam na naprawdę dobrych i wytrzymałych frezach palcowych do aluminium, to przede wszystkim powinniśmy wybierać produkty dobrych firmy. Skąd jednak mamy wiedzieć, które firmy są najlepsze? Otóż warto sprawdzić, które z nich, jakie mają akredytacje i certyfikaty.

Warto także korzystać z opinii innych ludzi – może nie będzie ona bardzo obiektywna, ale może nam powiedzieć znacznie więcej niż suche parametry. Sprawdźmy zatem opinie w internecie na temat danych frezów, podpytajmy pracowników sklepu, naszych kolegów…