Wszelkie technologie prowadzące do ochrony środowiska są poszukiwane i chętnie wykorzystywane w wielu dziedzinach. Wszystko po to, by zadbać o już mocno zdegradowaną przyrodę. Dlatego wykorzystanie akumulatorków niklowo wodorkowych zamiast niklowo kadmowych jest takie istotne.
Budowa akumulatorków NiMH
Konstrukcja akumulatorków NiMH jest bardzo prosta. Katoda zrobiona jest z niklu, natomiast anoda wykonana jest ze stopu metali. Do tego celu najczęściej wykorzystuje się aluminium, magnez, mangan, kobalt i nikiel.Budowa zbliżona jest do stosowanych wcześniej akumulatorków z ogniwem kadmowym, które stanowiły zagrożenie dla środowiska. Podczas ich produkcji wykorzystywane były szkodliwe związki kadmu.
Zalety i wady ogniw NiMH
Akumulatorki niklowo wodorkowe posiadają szereg istotnych zalet w porównaniu do ich poprzedników. Poza tym, że są bezpieczniejsze dla środowiska, mają one aż 30% większą pojemność. „Efekt pamięci” jest znacznie mniejszy, a gęstość magazynowanej energii aż 3 razy większa, przy zachowaniu takich samych gabarytów. Można je ładować i rozładowywać wielokrotnie, posiadają długą żywotność. Potrafią pracować w skrajnych warunkach temperaturowych.Niestety posiadają one także wady. Charakteryzują się podatnością na przeładowanie lub głębokie rozładowanie. Ogniwa mogą się szybko i gwałtownie samorozładowywać.
Wykorzystanie akumulatorków NiMH
Idealnie sprawdzają się w urządzeniach potrzebujących dużego prądu pracy. Jednak najczęściej akumulatorki niklowo wodorkowe wykorzystywane są w projektach wymagających długiego czasu pracy oraz szybkiego ładowania i rozładowania ogniw.