Budowa hotelu, bloku lub zakładu produkcyjnego – jak znaleźć odpowiednią działkę inwestycyjną?

Posted on

Wybierając działkę inwestycyjną trzeba przede wszystkim określić, jaka nieruchomość ma na niej powstać. Dopiero wtedy zaczynamy poszukiwać działki, która będzie spełniała określone warunki. O czym trzeba pamiętać szukając działki, na której ma stanąć budynek wielorodzinny, zakład lub hotel?

Hotel, blok czy zakład?

Działki inwestycyjne kupujemy z wielu różnych powodów. Koniecznie trzeba pamiętać, że działka inwestycyjna, na której ma powstać hotel musi spełniać zupełnie inne wymagania niż działka pod budynek wielomieszkaniowy. Bądź zakład produkcyjny, magazyn czy biura.

Działki inwestycyjne pod budowę bloków powinny mieć dobrze rozwiniętą infrastrukturę, ważne jest, by na osiedlu znajdowały się sklepy, szkoły czy miejsca rekreacji.

Wybierając działki inwestycyjne pod budowę hotelu można zdecydować się na miejsce, które oddalone jest od zabudowań. Hotel, który znajduje się w pobliżu jeziora, lasu, w którym znajdują się grzyby zawsze będzie cieszył się dużą sympatią gości.

Działki inwestycyjne przeznaczone pod budowę zakładu produkcyjnego powinny przede wszystkim mieć dobry dojazd. Bardzo ważny jest wyjazd na trasę szybkiego ruchu, który ułatwi prace. Przyjmowanie kontrahentów oraz logistyka towarów stanie się dużo łatwiejsza.

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Znalezienie atrakcyjnej działki nie oznacza, że od razu można zdecydować się na jej zakup. W pierwszej kolejności należy zapoznać się ze stanem prawnym nieruchomości.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to pierwszy dokument, który należy sprawdzić. To właśnie z niego dowiemy się jaką na danej działce nieruchomość można wybudować. W MPZP określone są minimalne rozmiary działki, ilość kondygnacji, którą może posiadać budynek, a często nawet materiały, które mogą zostać użyte do budowy lub materiały, które należy wykluczyć.

Kolejnym dokumentem, który musi być znany każdemu inwestorowi jest księga wieczysta. Można ja poznać nie wychodząc z domu. System on-line pozwala, po numerze księgi wieczystej, dowiedzieć się kto jest właścicielem nieruchomości, jaki jest dokładny metraż działki czy jakie są na niej obciążenia.