Czy warto zainwestować w dom energooszczędny?

Posted on

Budowa domów energooszczędnych ma swoje wady i zalety. Do minusów zaliczyć można wyższe koszty, które należy ponieść już na starcie. Z kolei to plusów – to, że z czasem pieniądze te zwracają się, a utrzymanie czterech kątów staje się bardzo proste. Zdecydowanie jest to inwestycja, którą warto rozważyć – zwłaszcza, jeśli planuje się wybudować dom, który ma posłużyć wiele lat. Czym charakteryzuje się tego typu budownictwo? Dom energooszczędny koszt budowy – czy rzeczywiście jest to spory wydatek?

Budowa domów energooszczędnych – czym się charakteryzuje?

Dom energooszczędny – https://www.multicomfort.pl/domy-prefabrykowane/domy-energooszczedne/
jak sama nazwa wskazuje – pozwala zmniejszyć płatności za ogrzewanie i przyczynić się do działania na korzyść ochrony środowiska. Jego główną cechą jest to, że zatrzymuje ciepło wewnątrz (dzięki wykorzystaniu materiałów o dużej masie termicznej oraz dobrej izolacji ścian, podłóg i dachu). Domy tego typu zazwyczaj przyjmują kształt prostej bryły i buduje się je na planie prostokąta. Dzięki temu ogranicza się ryzyko „uciekania” ciepła – a to sprawia, że budynek jest opłacalną inwestycją na lata. Dodatkowo, minimalistyczny projekt generuje również niższe koszty, które należy ponieść na etapie budowy – a na tym zależy chyba każdemu.

Dom energooszczędny koszt budowy – czy to się opłaca?

Wiele osób – myśląc o budowie domu – rozważa, czy zdecydować się na wzniesienie nowoczesnego i niskoemisyjnego budynku. Wprawdzie mieszkania tego typu stają się coraz bardziej popularne, jednak cena w wielu przypadkach jest tym czynnikiem, który skutecznie zniechęca do realizacji projektu. Warto zaznaczyć, że koszt budowy domu energooszczędnego jest wyższy niż suma pieniędzy, którą należy wydać na postawienie budynku metodą tradycyjną, jednak – patrząc z szerszej perspektywy – pierwsza opcja jest bardziej opłacalna.

Po pierwsze, mieszkanie w domu niskoemisyjnym generuje o wiele niższe koszty eksploatacyjne niż standardowe rozwiązania. Dzieje się to za sprawą wykorzystania energooszczędnych materiałów, które zatrzymują ciepło w budynku – a przez to rachunki za ogrzewanie są bardzo niskie. Dodatkowo, w budownictwie tego typu korzysta się z odnawialnych źródeł energii, dzięki czemu – oprócz tego, że można zauważyć korzyści finansowe – chroni się także środowisko.