Obecnie w transporcie, budownictwie czy przemyśle wykorzystuje się szeroko wszelkiego rodzaju narzędzia i maszyny, które wspierają codzienną pracę i ułatwiają pracownikom zadania. Oprócz typowo ciężkiego sprzętu można również spotkać mniejszy, bardziej zwinny, który może być wykorzystywany znacznie szerzej.
Sprzęt do zadań specjalnych
W branżach wymienionych powyżej,a szczególnie w budownictwie, często używa się urządzeń typu żurawie, suwnice czy różnorodne urządzenia dźwigowe. Nie każdy jednak wie, że kluczowym elementem, który jest wykorzystywany w tych urządzeniach do wykonywania wszelkich zadań, są zawiesia linowe różnego rodzaju.
Zawiesia linowe to w zasadzie podstawowy osprzęt, który pomoga przy podnoszeniu czy przenoszeniu ładunków. Jest również wykorzystywany w szeroko pojętym transporcie.
Zawiesia linowe są odporne na temperatury, czy to niskie, czy wysokie. Dzięki temu mogą być bez problemu wykorzystywane na zewnątrz, nie zależnie od różnorodnych warunków pogodowych.
Czym są zawiesia linowe?
Zawiesia linowe jak już wspomniano powyżej to jeden z elementów wyposażenia urządzenia dźwigowego. Umożliwia ono podniesienie ładunku za pomocą zawieszenia lub obwiązania go zawiesiem.
Zawiesie linowe montuje się oddzielnie na haku, nie jest więc ono integralną częścią dźwigu czy suwnicy. Dzięki takiemu rozwiązaniu można zawiesia linowe wymieniać w zależności od okoliczności i potrzeb. Na rynku jest bowiem dostępna bardzo szeroka gama tego typu produktów, nawet w rozmiarach XXL wykorzystywanych do zadań specjalnych.
Podstawowe informacje techniczne
Zawiesia linowe są wykonywane z bardzo wysokiej jakości materiałów, przede wszystkim z lin stalowych, aby móc poradzić sobie z podnoszeniem ciężkich ładunków. Do produkcji zawiesi linowych są wykorzystywane liny o średnicy od 40 do 76 mm. Dzięki temu można uzyskać produkty, które są w stanie udźwignąć ładunek od 17 nawet do 132 ton jednorazowo.
Zawiesia linowe mogą być jednocięgnowe, dwucięgnowe, wielocięgnowe oraz o obwodzie zamkniętym. Każde z nich może być zakończone za pomocą kauszy, szekli, ogniwa czy haka. Dodatkowo tego typu sprzęt musi spełniać wytyczne uregulowane normą PN-EN 13414 oraz posiadać stosowne atesty.