Monitory OLED

Posted on

Na rynku sprzedaży popularność zaczyna zyskać tak zwana technologia OLED. Monitory jakie powstają dzięki jej zastosowaniu dają widzom naprawdę wspaniałe możliwości. Czym zatem są monitory OLED i dlaczego stają się takie popularne?

Technologia OLED jako alternatywa dla ekranów LCD

OLED jest tak naprawdę skrótem od angielskiego zwrotu, jakim jest „Organic Light Emitting Diode”. W tej kwestii dość często można spotkać się z określeniem tak zwanych organicznych wyświetlaczy. Takie monitory składają się z diod elektroluminescencyjnych, które z kolei wytworzone są z organicznych substancji chemicznych.

Przede wszystkim dzięki takiemu rozwiązaniu jakość wyświetlanego ekranu jest zdecydowanie wyższa. Pozwala to również na produkcję zakrzywionych lub zwiniętych modeli monitorów.

Jak pracuje monitor OLED?

Otóż samo funkcjonowanie wyświetlacza OLED jest bardzo proste. Bowiem jest on zbudowany z wielu warstw bardzo cienkich materiałów organicznych. Prąd elektryczny powoduje, że zaczynają one świecić. Panel ekranu sam produkuje światło, dlatego też bardzo często nazywają się one monitorami ,,emisyjnymi”.

Takie rozwiązanie można również znaleźć w smartphonach czy tabletach. Jednak ekrany OLED wykorzystywane w komórkach i te używane w przypadku telewizorów znacznie się od siebie różnią.

Przyszłość technologii OLED

Można by stwierdzić, że ta technologia niedługo stanie się jedyną wykorzystywaną podczas produkcji telewizorów. Jednak nie nastąpi to tak szybko. Telewizory z monitorami OLED są dość drogie.

Produkcja paneli jest dość skomplikowana i wymaga sporego nakładu pieniędzy. Dlatego też sam sprzęt jest dość drogi, przez co większość osób nie może pozwolić sobie na jego zakup. Jednak z czasem technologia ta z pewnością będzie stawać się coraz bardziej popularna, co wpłynąć może na obniżenie cen za taki sprzęt.

Monitor OLED zakupić można w dobrym sklepie elektronicznym. Przed jego zakupem warto uzyskać wszelkie niezbędne informacje, które pomogą wpłynąć na decyzję zakupu. Monitory OLED przede wszystkim gwarantują świetną jakość obrazu. Są one zdecydowanie cieńsze, przez co stają się niezwykle lekkie. Dodatkowo wyglądają bardzo stylowo i będą pasować do każdego wnętrza w mieszkaniu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem.