Jaki grunt kupić pod inwestycję?

Posted on

Działki inwestycyjne to z pozoru pojęcie doskonale znane praktycznie każdemu. Piszę z pozoru, ponieważ praktyka pokazuje, iż wbrew temu, co nam się wydaje, nie są to tereny jednolite, a ich kupno wymaga podjęcia pewnych wysiłków celem dowiedzenia się, jak nie stracić pieniędzy na zakupie.

Kiedy najlepiej kupować działki?

Generalnie można powiedzieć, iż ceny nieruchomości ulegają zwykle w ciągu cyklu rocznego pewnym wahaniom, przykładowo najwyższe ceny odnotowuje się na na wiosnę i w okresie letnim. Dotyczy to jednak głównie działek o przeznaczeniu budowlanym czy rekreacyjnym, w mniejszym natomiast zakresie tych nieruchomości, jakie potencjalnie mogą stanowić obiekt zainteresowania inwestorów. Przykładowo, jeżeli interesują nas grunty inwestycyjne w Katowicach, przekonamy się, iż w cyklu rocznym ich ceny praktycznie nie ulegają zmianom. Jeżeli jednak należymy do osób, dla których każda złotówka jest cenna, warto rozważyć dokonanie zakupów w okresie zimowym. Z pewnością właśnie wtedy zapłacimy troszeczkę mniej. Dodatkowo przy zakupie gruntów inwestycyjnych w Katowicach czy innym mieście zwykle nie interesuje nas zagospodarowanie terenu, ponieważ i tak je zmieniamy, nie musimy więc oglądać działek bez pokrywy śnieżnej itd.

Czym się kierować przy zakupie nieruchomości?

Można powiedzieć, że jeżeli chodzi o grunty inwestycyjne w Katowicach czy innym mieście, najbardziej istotną cechę stanowi przede wszystkim ich lokalizacja. Jeżeli planujemy postawienie biurowca na danej działce, musimy przykładowo odpowiednio wcześniej pomyśleć o miejscach parkingowych, których z pewnością dużo będzie potrzebne. Podobna zasada sprawdzi się zresztą przy zakupie gruntów przeznaczonych na budownictwo mieszkaniowe. Również w tym przypadku konieczne będzie zaplanowanie odpowiedniej ilości miejsc parkingowych. Oczywiście miejsca parkingowe to nie jedyny element infrastruktury, o jakim warto pomyśleć wcześniej. Równie istotne są place zabaw czy tereny zielone, które zwykle wpływają na podwyższenie ceny nieruchomości.

Formalności przy zakupie działki

Prawdopodobnie każdy jest świadomy faktu, iż w Polsce żadna transakcja polegająca na kupnie lub sprzedaży nieruchomości nie może odbyć się bez udziału notariusza. Dodatkowo, jeżeli zamierzamy nabyć teren inwestycyjny po to, aby później uzyskać korzyści materialne z jego odsprzedaży, warto skorzystać z pomocy i porad fachowych pośredników. Osoby takie są w stanie sprawdzić przykładowo przeznaczenie terenu, czy inne ważne dla inwestora informacje.