Biopreparaty do szamba- szansą na zdrowsze środowisko

Posted on

Dbałość o środowisko powinna być naszym priorytetem, bo tylko dzięki niej istnieje szansa, że nasza planeta będzie czystsza i wolna od zanieczyszczeń. Biopreparaty do szamb idealnie wpisują się w tę ekologiczną tendencję, bo nie dość, że usuwają brzydkie zapachy, to czynią to w sposób przyjazny dla otaczającej przyrody.

Dlaczego biopreparaty do szamba są lepsze niż tradycyjne środki chemiczne do szamba?

Ponieważ czynią mniejsze szkody w ekosystemie. Dotąd stosowane środki chemiczne do szamba były z reguły dosyć żrące, co boleśnie odczuły polne i leśne zwierzęta, które miały z nimi kontakt. W wyniku ich działania wiele z nich straciło życie. Biopreparaty mają nad nimi tę przewagę, że są niebezpieczne jedynie dla bakterii i drobnoustrojów w szambie, a nie dla żywych stworzeń. Poza tym są substancjami, które mają zastosowanie w wielu przydomowych oczyszczalniach ścieków.

Czy to oznacza, że tradycyjna chemia do szamba odejdzie do lamusa?

Niekoniecznie. Po pierwsze jest ona nadal mocno promowana przez wielkie koncerny. Po drugie jest nieco tańsza od biopreparatów, a to dość poważne kryterium dla większości ludzie. Po trzecie efekt jej działania jest dość zadowalający, a to, że nie dba zbytnio o środowisko- jest dla wielu ludzi kwestią drugorzędną. Dla nich liczy się efekt i to by osiągnąć go w miarę szybko i bez specjalnego wysiłku. Biopreparaty do szamb są jeszcze trudno dostępne, a chemia do szamba nie i to daje jej na razie lekką przewagę nad nimi.

Co by się musiało wydarzyć, by zmienić ten stan rzeczy?

Po pierwsze należałoby poszerzyć świadomość ekologiczną ludzi. Wielu z nich nie używa nawet podstawowych środków chemicznych do szamba ani tym bardziej biopreparatów, bo znacznie prościej wylać nieczystości z szamba do rowu lub na okoliczne pola. Oni nawet nie zdają sobie sprawy, że takie postępowanie ma fatalne konsekwencje dla ich zdrowia, nie mówiąc już o środowisku. Dla nich najważniejsze jest to, że pozbyli się śmierdzącego kłopotu i nie wydali przy tym ani złotówki. Dopóki nie zmieni się ich mentalność, nie ma mowy o żadnym postępie. Wszelkie nowoczesne środki typu biopreparaty do szamba będą nieskuteczne, bo na ich drodze stanie ludzka głupota, a na nią trudno coś poradzić.