Zastosowanie zjawiska sublimacji w życiu codziennym

Posted on

Przedmioty codziennego użytku nie byłyby dla nas tak atrakcyjne, gdyby pokryte zostały szarością i smutnymi kolorami. Wszystko, co przyciąga wzrok, jak np.: kolorowe napisy i grafika, jest bardziej atrakcyjne dla konsumenta. Korzyści ze zdobienia przedmiotów poprzez grafikę, są obopólne, zarówno dla kupujących, jak i sprzedawców.

Co to jest sublimacja?

Poligrafia, która jest jedną z dziedzin techniki zajmująca się wytwarzaniem druków, wdrożyła w swój system nowoczesną metodę, jaką jest druk sublimacyjny. Nadruk sublimacyjny wykonuje się na przedmiotach oraz ubraniach dzięki zjawisku sublimacji. Polega ono na przejście wprost, że stanu stałego w gazowy, przy tym pomijając fazę ciekłą. Jest to idealny proces, jaki w tworzeniu nadruków moglibyśmy zastosować. Sublimacja to barwienie za pomocą specjalistycznych farb sublimacyjnych na papierze transferowym. Wykorzystuje się do tego drukarki.

Proces druku techniką sublimacji

Nadruk sublimacyjny może być wykonywany na różnych tkaninach, ale najlepiej wybierać wykonane te z poliestru lub takie, do których produkcji użyto domieszki tego materiału. Jest tak, ponieważ cząsteczki atramentu, używanego do druku, głębiej wchodzą w tkaninę. Oznacza to, że kolory ze wzornika będą po prostu lepiej odwzorowane. Oczywiście, można pokusić się o druk sublimacyjny na tkaninach innych niż poliester, ale trzeba mieć świadomość, że kolory mogą różnić się co do intensywności barw pomiędzy tymi z projektu a uzyskanym efektem. Ważną rolę odgrywają także kolory tkanin. Najlepszym kolorem do wykonywania nadruków jest biel. Barwa ta idealnie odzwierciedla kolory z projektów. Inna kolorystyka może delikatnie zmienić ostateczną barwę. Z pewnością na czarnej koszulce nasze napisy lub obrazek nie wypadną tak dobrze jak na jaśniejszych kolorach.

Gdzie takie nadruki można zobaczyć?

Druk sublimacyjny na tkaninach możemy obecnie zobaczyć wszędzie. Wiele sportowców zamawia personalizowane koszulki i inną odzież sportową z nadrukiem wykonanym metodą sublimacji. W sklepach odzieżowych możemy kupić topy i podkoszulki z napisami i grafikami, torby, czapki, koszule, nadruki tą metodą umieszcza się na poduszkach i innych domowych dodatkach dekorujących wnętrza, a także kubkach czy talerzykach.