Ekologiczne szambo

Posted on

Nie da się nie zgodzić ze stwierdzenie, że obecnie, również w budownictwie jednorodzinnym, panuje swoisty trend, aby wszystkie realizowane przez nas działania były ekologiczne. Jednym z jego wyrazów jest coraz popularniejsze zastosowanie tak zwanych oczyszczalni ekologicznych.

Dla kogo oczyszczalnia

Można powiedzieć, ze oczyszczalnia biologiczna to dobre rozwiązanie dla tych wszystkich osób, które z różnych przyczyn nie mogą podłączyć się do kanalizacji. Czasami po prostu w danej miejscowości kanalizacji nie ma, innym natomiast razem koszty jej doprowadzenia okazują się bardzo duże. Stanowi rozwiązanie tańsze i bardziej ekologiczne od tradycyjnego szamba.

Kiedyś powszechnie się przyjmowało, że taka oczyszczalnia nie może zostać zamontowana na glebie o dużej zawartości gliny, co jednak nie jest prawdą. Wystarczy nieco inaczej skonstruować system drenażowy, aby przydomową oczyszczalnię wykonać na każdym rodzaju gleby.

Zalety oczyszczalni

Istnieją bardzo różne cechy, dzięki którym oczyszczalnia biologiczna stanowi dużo lepsze rozwiązanie od tradycyjnego szamba. Przede wszystkim nie wymaga kontroli zużycia wody, jak to ma miejsce w przypadku szamba, którego wywóz zwykle sporo kosztuje. Co więcej, nie wymaga zaglądania, doglądania i innych mało przyjemnych czynności, wystarczy czyszczenie jej jedynie raz w roku.

Ogromnym plusem jest również możliwość ponownego wykorzystania wody pochodzącej z oczyszczalni biologicznej. Taką wodę używa się zwykle do podlewania, ale równie dobrym pomysłem jest wykonanie odpowiedniego systemu drenaży i posiadanie trawnika, który poniekąd sam się podlewa. Również zimą nie musimy się martwić, ze woda w systemie drenażowym zamarznie a rurki popękają, ponieważ znajdujące się w zbiornikach bakterie zapobiegają takim sytuacjom.

Koszty zakupu i montażu

Generalnie można powiedzieć, iż na oczyszczalnie biologiczną należy wydać o kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Nie są ti dla większości osób małe kwoty, jednakże można starać się o uzyskanie dofinansowania ze środków unijnych na montaż takiej oczyszczalni. Jeżeli zdecydujemy się na taki zakup, z pewnością odczujemy również różnicę w porównaniu do zwykłego szamba, co do którego trzeba comiesięcznie lub w zbliżonych okresach czasu ponosić koszty związane z jego wywozem.

Zakup przydomowej oczyszczalni to może zatem duży wydatek na pierwszy rzut oka, z pewnością jednak poniesione nakłady zwrócą się nam maksymalnie na przestrzeni kilku lat.