Europalety – normy, których należy przestrzegać

Posted on

Standaryzacja rozmiarów palet to bardzo wiele korzyści nie tylko w spedycji. Dzięki temu transport i składowanie towarów oraz samych palet jest łatwiejsze, generuje więcej przestrzeni oraz daje możliwość obsługiwania ich przez dowolny wózek lub inne urządzenie przeładunkowe. Kluczowe więc są przede wszystkim wymiary oraz waga.

Takie same wymiary

Wymagania konstrukcyjne palety określane są przez normę europejską. Towar podróżuje różnymi kanałami i tylko ściśle określone standardy pozwalają na to, aby odbywało się to jak najbardziej optymalnie dla producenta, odbiorcy czy przewoźnika. Paleta wymiary nie mogą być dowolne i powinny one wynosić 1200 x 800 mm. Wykonana w ten sposób paleta może być stosowana w dowolnym systemie magazynowym, w tym przede wszystkim we wszystkich magazynach automatycznych. Na rynku istnieją także inne gabaryty palet, m.in. 1200 x 1000 mm, 1200 x 1200 mm oraz 800 x 600 mm. Te ostatnie noszą miano półpalet i są głównie wykorzystywane w przemyśle spożywczym do określonej grupy produktów.

Europaleta – czyli obowiązujące standardy

Paleta wymiary, a także wagę, ma ściśle określone. Odnosi się to przede wszystkim do tak zwanej europalety – czyli najbardziej standardowej platformy przeznaczonej do przenoszenia i składowania towarów. Wymiar europalety powinien być ściśle przestrzegany i wynosi on dokładnie 1200 x 800 x 144 mm. Waga palety euro to 25,8 kg, ale jest to uzależnione od gęstości i wilgotności drewna. Są one trójpłozowe i muszą być wykonane z solidnych i trwałych materiałów, ponieważ przeznaczone są do ciężkich ładunków. Nośność platformy to maksymalnie 1500 kg.

Nawet najmniejszy element konstrukcyjny ma znaczenie

Budowa palet jest dość prosta. Jednak każdy element konstrukcyjny ma wpływ na wymiar europalety, dlatego wszystkie deski, belki czy klocki muszą posiadać określone wielkości. Zbijane są za pomocą gwoździ lub skręcane na wkręty. Tylko dostosowanie się do tych wymogów skutkuje tym, że waga palety euro i wymiary są odpowiednie do przeznaczonych im celów. To wyjątkowo sztywne podłoże jest idealne do transportu mniejszych opakowań. Pasuje do każdego wózka widłowego i innych urządzeń przeznaczonych do przenoszenia ładunków. Również składowanie jest wtedy jak najbardziej optymalne, ponieważ układane w równe stosy, zajmują możliwie najmniejszą ilość przestrzeni magazynowej.