Produkcja opakowań plastikowych

Posted on

Ogromnym problemem ludzi jest masowa produkcja plastikowych opakowań, które skutecznie zanieczyszczają planetę. Być może są one naprawdę wygodne i niedrogie, jednak maja fatalny wpływ na stan środowiska. Co warto wiedzieć o ich produkcji i o tym, jak wpływają na środowisko?

Produkcja opakowań plastikowych

Rocznie produkuje się setki milionów ton najróżniejszych opakowań plastikowych. Co więcej, tylko niektóre z nich są poddawane recyklingowi. Wskutek czego, zanieczyszczają one morza, oceany czy lasy. Człowiek wykorzystuje plastik praktycznie wszędzie, gdyż jest tani, trwały i wygodny. Jednak kiedyś nadejdzie czas, kiedy trzeba będzie podjąć radykalne kroki i zrezygnować chociaż w części z używania plastiku. Produkcja opakowań plastikowych jest procesem, który szkodliwie wpływa na planetę. Podczas spalania plastiku do atmosfery uwalniane są szkodliwe substancje chemiczne, takie jak tlenki azotu czy związki metali ciężkich. To przez nie powiększa się dziura ozonowa i to ten proces wpływa na ocieplenie klimatu. Ilość opakowań plastikowych, jakie są rocznie produkowane jest ogromna. Szacuje się, że światowa produkcja wynosi około 300 milionów ton. Co gorsze, tylko 30% z tych opakowań można oddać do recyklingu.

Pojemniki z tworzywa sztucznego

Niestety człowiek nie jest w stanie całkowicie zrezygnować z używania plastikowych opakowań. Oczywiście tam, gdzie jest to możliwe, warto wdrażać ekologiczne rozwiązania. Pojemniki z tworzywa sztucznego wykorzystywane są wszędzie. Jedzenie na wynos pakowane jest w styropianowe pudełka. Produkuje się najróżniejsze pojemniki, które służą do przechowywania artykułów gospodarstwa domowego. Chemia i inne szkodliwe środki również przechowywane są w taki sposób. Jednak od kilku lat, tam gdzie jest to możliwe, zastępuje się te opakowania, pojemnikami biodegradowalnymi, które bez problemu rozłożą się po krótkim czasie. Dlatego lepiej ograniczyć zużycie plastikowych opakowań, gdyż zmniejszony popyt na te produkty spowoduje zmniejszenie produkcji plastiku.

Przede wszystkim trzeba patrzeć w przyszłość. Plastik zanieczyszcza środowisko, które staje się wysypiskiem śmieci. Warto zatem podjąć radykalne kroki, aby zmniejszyć ilość produkowanych opakowań plastikowych.