Różne rodzaje folii syntetycznych i ich zastosowanie

Posted on

Folia jest dziś materiałem całkowicie niezastąpionym w przemyśle i produkcji. Stosuje się ją między innymi do wykonywania różnego rodzaju opakować, ale też do produkcji materiałów kompozytowych szeroko wykorzystywanych we współczesnym świecie. Jakie są najważniejsze rodzaje folii syntetycznych i do czego się ich używa?

Folie syntetyczne w produkcji opakowań

W produkcji opakowań dużą rolę gra przede wszystkim Folia polietylenowa i bardzo podobna do niej pod względem właściwości folia wykonana z polipropylenu. Produkcja folii polietylenowej dostarcza materiału, który wykorzystywany jest bardzo szeroko do pakowania produktów spożywczych, ale również wszelkiego rodzaju produktów przemysłowych, leków, kosmetyków i wielu innych. W kwestii takiej, jak folia etylenowa i folia polipropylenowa producent może dostarczyć na produkcji opakowań materiału o różnej grubości, ale też materiałów kompozytowych. Dość często wykorzystuje się na przykład folie metalizowane, które znajdują zastosowanie do produkcji opakowań przede wszystkim na potrzeby przemysłu spożywczego. Folia polietylenowa wykorzystywana jest również do produkcji laminatu wieczkowego, którego powszechnie używa się do zabezpieczania plastikowych butelek i słoików. Produkcja folii polietylenowej przeznaczonej do zastosowania w przemyśle spożywczym uwzględnia również tak zwaną folię kierunkową, która pod wpływem ciepła kurczy się w jednym z wymiarów, co daje znacznie większe możliwości w pakowaniu żywności.

Folia w innych gałęziach przemysłu i produkcji

Dla materiału, jakim jest folia polipropylenowa producent może przewidzieć znacznie więcej zastosowań, niż tylko produkcji opakowań. Folia wykorzystywana jest na przykład w branży budowlanej – zarówno do wykonania zabezpieczeń, jak i sama stanowiąc rodzaj materiału używanego w budownictwie. Materiały tego rodzaju używane są powszechnie w przemyśle meblarskim do produkcji laminatów, z których powstają meble. Ogromne znaczenie ma również wykorzystanie folii w transporcie. Używa się tu wielkich ilości folii typu stretch, która wykorzystywana jest przede wszystkim do zabezpieczania palet z towarem.