Palety higieniczne czy tradycyjne?

Posted on

W transporcie i magazynowaniu towarów używa się dwóch rodzajów palet. Te powszechniejsze i bardziej znane ogółowi społeczeństwa to typowe palety drewniane, zaś do przewożenia między innymi żywności czy też leków stosuje się palety h1, czyli plastikowe, nazywane także higienicznymi. Skąd ta nazwa?

Dlaczego palety higieniczne są bezpieczniejsze niż drewniane?

Pewne produkty należy obowiązkowo przechować i przewozić na paletach h1, ponieważ tylko je, w przeciwieństwie do drewnianych, da się dobrze umyć i zdezynfekować. Chodzi o naprawdę wysoko postawioną poprzeczkę reżimu sanitarnego, który obowiązuje przy kontakcie na przykład z warzywami i owocami.

W takiej sytuacji paleta drewniana się nie sprawdzi, ponieważ nie da się jej porządnie umyć, ani przygotować tak, by pozbyć się wszelkich bakterii i grzybów oraz resztek jedzenia, które mogłyby się psuć. Dlatego paleta h1 to obowiązek, kiedy mowa o transporcie żywności.

Jakimi walorami cechują się palety higieniczne?

Oprócz tego, że można je utrzymać w idealnej czystości, cechują się także dużą wytrzymałością na obciążenia. Dzięki temu nie niszczą się tak szybko jak palety drewniane, które nieraz już pierwszym użyciu nie nadają się do dalszego stosowania, ponieważ mają liczne uszczerbki. Paleta h1 ponadto jest przeznaczona do stosowania w warunkach wahających się temperatur, nawet jeżeli towar taki jak żywność jest przewożony w minusowej temperaturze.

Dodatkowo, w przeciwieństwie do palet drewnianych, te plastikowe są znacznie lżejsze. Dla wielu przedsiębiorców największą zaletą palet h1 jest fakt, że tylko one są dopuszczone do kontaktu z żywnością, ale także kwestia ekologii.

Dlaczego warto zamienić palety drewniane na Palety h1?

Przede wszystkim ze względu na możliwość graniczenia liczby śmieci w postaci stosów drewna, które powstają kiedy używa się palet drewnianych. Palety plastikowe są znacznie wytrzymalsze i trwalsze, więc nawet nie sposób ich porównać w tym względzie do drewna.

Dzięki paletom higienicznym ogranicza się produkcję odpadów, ale także oczywiście oszczędza na zakupie ciągle nowych palet, co jest na pewno ważne z punktu widzenia przedsiębiorców zaopatrujących swoje firmy w towar niezbędny przy transporcie towarów. Biorąc pod uwagę wszystkie te detale, palety z plastiku wypadają zdecydowanie korzystniej.