Znaczenie palet

Posted on

Obecna branża transportowa zawsze kojarzy się z taką konstrukcją, jaką jest paleta. Dzięki niej w szybki sposób można przenosić w inne miejsce sporych gabarytów rozmiary. Wystarczy wózek widłowy lub dźwig, który przeniesie bezpiecznie wypełnioną paletę z jednego punktu do drugiego. Trudno zatem wyobrazić sobie dzisiejszą branżą transportową oraz magazynową przez tych stosunkowo prostych konstrukcji, jakim są właśnie palety jednorazowe czy europalety.

Paleta wymiary

Wymiary zwykłej palety jednorazowej często nie odstają od wymiarów europalety. Wymiar europalety jest standardowy w całej Europie i wynosi 1200 x 800 x 144 mm. Waga palety euro również jest stała, bo zawsze wynosi tyle samo. Zatem waga palety euro osiąga niecałe 26 kg.

Czym się różni paleta jednorazowa od europalety?

Europalety może produkować jedynie firma, która posiada odpowiednie certyfikaty od organizacji EPAL. Podobna kwestia tyczy się firm, które chcą zajmować się renowacją uszkodzonych palet. Bez odpowiednich zezwoleń nie można zajmować się ich produkcją oraz naprawą.

Paleta jednorazowa jest często wykonywana z odpadków drewnianych. Do jej produkcji wykorzystuje się także drzewo iglaste gatunku drugiego lub trzeciego. Nośność palet jednorazowych również jest mniejsza, ponieważ często nie przekracza 500 kg.

W przypadku europalet ich nośność jest standardowa. Mogą one wytrzymywać obciążenie do około 1500 kg, a więc trzykrotnie większe niż w przypadku zwykłych palet jednorazowych, mimo że paleta wymiary ma takie same. Wymiar europalety nie gra pierwszorzędnej roli, lecz drewno z którego została wykonana.

Produkcja palet jednorazowych, jak można się spodziewać, jest o wiele tańsza niż w przypadku europalet. Mimo wszystko należy pamiętać, że paleta jednorazowa jest produktem dobrej jakości. Nie osiąga tak dużych wartości, jeśli chodzi o nośność, co europaleta, lecz nie jest konstrukcją, która złamie się przy pierwszym kontakcie z jakimś składowanym towarem.

Palety jednorazowe są często produkowane pod dany produkt, który będzie na niej składowany. Jeśli potrzeba palety jednorazowej do przetransportowania danego towaru, to tworzy się taką paletę, która będzie wystarczająca do tego konkretnego transportu.