Okres grzewczy to czas, w którym większość osób korzysta z węgla opałowego. W tym okresie zazwyczaj stajemy przed dylematem, jaki węgiel kupić. Jak dobrać rodzaj węgla do typu pieca? Czy wartość energetyczna węgla jest ważnym parametrem tego paliwa?
Efektywne ogrzewanie
Węgiel kamienny to najpopularniejszy rodzaj opału, z którego korzysta w zasadzie większość osób. Jest on podstawą ogrzewania w większości domów wolnostojących. Zakup węgla wiąże się z kosztem, który zależy także od rodzaju opału, jakości paliwa i sprawności instalacji grzewczej. Jednakże koszty ogrzewania węglem kamiennym są dosyć niskie w porównaniu do cen innych materiałów opałowych.
Wartość energetyczna węgla
Jest to parametr, który zależy od wielu czynników. Są one odpowiednie klasyfikowane, dlatego każdy z nas może wybrać opał dostosowany do własnych oczekiwań. Warto korzystać z węgla sprawdzonego pod kątem jakościowym, dopasowanego do naszego pieca. Wpłynie to na oszczędność kosztów ogrzewania domu. Ponadto, możemy przyczynić się także do dbania o środowisko, prowadząc do ograniczeń emisji zanieczyszczeń. Składy węgla oferują wiele rodzajów tego paliwa, które ma wpływ na naturę. Dostawca węgla pomoże nam dobrać najlepszy opał, który zostanie dopasowany do typu kotła.
Typy pieców
Posiadając piec tradycyjny na węgiel kamienny, warto palić opałem z grupy grubych sortymentów. Najlepszym wyborem w tym przypadku będzie orzech, który odznacza się doskonałym stosunkiem kaloryczności do ceny, co pozwoli na oszczędność kosztów ogrzewania. Jeśli korzystamy z pieca miałowego, powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że miał cechuje się niską kalorycznością. Wydziela ponadto sporo lotnych zanieczyszczeń i zostaje po nim bardzo dużo popiołu. Posiadacze pieca retortowego powinno korzystać z węgla średniego asortymentu. Najciekawszym rozwiązaniem w tym przypadku będzie ekogroszek, wyróżniający się wysoką wartością energetyczną z zachowaniem małego sortymentu.
Składy węgla zaopatrują klientów w dany rodzaj opału. Dostawca węgla często oferuje także pomoc w zakresie wyboru najbardziej optymalnego rozwiązania do naszego domu. Warto pamiętać o środowisku i unikać wyboru najgorszego jakościowo opału, który zanieczyści powietrze. Podczas zakupu nie kierujmy się ceną węgla, tylko jego parametrami i właściwościami.