Dlaczego warto zainteresować się sublimacją?

Posted on

Nadruk sublimacyjny to mimo swojej prostoty wciąż stosunkowo nowy proces technologiczny umożliwiający nanoszenie dowolnie wybranej grafiki lub zdjęcia na materiał polimerowy. Nadruk na materiale będzie charakteryzował się wysoką estetyką oraz niezwykłą wytrzymałością. Jest to możliwe przede wszystkim ze względu na specyfikę zastosowanej technologii.

Nowoczesny nadruk na tkaninę

Do niedawna nadrukowywanie było możliwe jedynie w przypadku materiałów naturalnych. Naniesienie zdjęcia cyfrowego lub obrazu na bawełnę nie stanowiło wyzwania. Równocześnie nadruk na materiale syntetycznym był niemalże niemożliwy. Obecnie możemy cieszyć się najwyżej jakości zdjęciami, obrazami i grafikami nanoszonymi na materiały polimerowe niezależnie od ich kolorystyki. Jak jest to możliwe?

Drukowanie na materiale polimerowym wymaga posiadania odpowiedniego sprzętu. Posiadając go możemy przygotować dowolny nadruk w kilka minut. Pierwszą czynnością jest tradycyjny druk wybranej fotografii na tzw. papier sublimacyjny. Po wyschnięciu tuszu fotografia przykładana jest do materiału i dociskana za pomocą tzw. termoprasy, czyli urządzenia, które pod wpływem wysokiej temperatury i ciśnienia zmienia tusz w gaz.

Termoprasa powoduje również otwarcie się wszystkich polimerowych włókien znajdujących się w materiale. Dzięki temu tusz w postaci gazu może swobodnie wniknąć wgłąb struktury materiału. Po zamknięciu włókien tusz staje się nieusuwalny, co ma ogromy wpływ na jego trwałość. Nie ulegnie on usunięciu lub zniszczeniu w wyniku ścierana, prania lub łamania. Co jeszcze należy wiedzieć o tej technologii?

Zalety druku sublimacyjnego

Drukowanie na materiale za pomocą sublimacji z powodzeniem można określić jako wdrukowanie. Tego rodzaju technologia jest tania, szybka oraz efektywna. Jeżeli zastanawiamy się, czy nadruk sublimacyjny to dobry pomysł na biznes powinna nas przekonać cena inwestycji. Obecnie, aby nabyć niezbędny do wykonywania druku sprzęt powinniśmy przygotować się na wydatek od 4 do 7 tysięcy złotych.

Tym niewielkim nakładam zyskamy sprzęt, który pozwali nam wykonywać nadruk niezwykle szybko. Od chwili nałożenia tuszu na papier sublimacyjny do całkowitego przeniesienia obrazu na materiał polimerowy minie zaledwie kilka minut. Równocześnie jest to proces niezwykle prosty. Inwestycja w sprzęt jest szczególnie racjonalna, gdy uświadomimy sobie, że rynek druku na materiałach dopiero się rozwija.