Koks opałowy – właściwości, zalety, cena

Posted on

Koks workowany to jeden z częściej stosowanych materiałów opałowych. Czym wyróżnia się to paliwo? Jakie są jego największe zalety? Czy ceny koksu są dziś atrakcyjne dla konsumentów?

Co to jest koks?

Koks to rodzaj paliwa, który powstaje na skutek koksowania (czyli wygrzewania) węgla w specjalnie do tego skonstruowanym typie pieca. Aby uzyskać ten szaroczarny materiał, konieczna jest temperatura sięgająca od minimum 600 do aż 1200 stopni Celsjusza, a także gazy spalinowe i bardzo niewielka ilość tlenu. Istnieje kilka rodzajów koksu – jednym z nich jest wersja opałowa, czyli przeznaczona do stosowania jako paliwo do ogrzewania budynków, m.in. prywatnych domów. Niezbędna jest jednak w takim wypadku odpowiednia instalacja oraz przeznaczony do tego celu kocioł, kominek lub piec. Warto pamiętać, że nie każde urządzenie nadaje się do palenia koksu.

Główne zalety koksu

Koks opałowy posiada mnóstwo zalet – przede wszystkim jest bardzo wydajny. Kupując dostępny na rynku koks workowany dobrej jakości, można mieć pewność, że nabywa się produkt o dużej wartości opałowej (ok. 30 MJ/kg). Spalanie następuje tu bardzo wolno, a uzyskana temperatura jest naprawdę spora. Atutem tego paliwa jest także fakt, że w porównaniu z węglem, nie emituje on zanieczyszczeń powietrza ani nie powoduje zabrudzeń. Wszystko to sprawia, że koks jest przyjazny dla środowiska naturalnego, a poza tym dość praktyczny i łatwy w przechowywaniu. Kupując większe ilości, dobrze wyposażyć się w worki na węgiel, zwłaszcza gdy nie dysponuje się osobnym pomieszczeniem do trzymania koksu luzem.

Zakup i ceny koksu

Koks najprościej zamówić przez internet. Sklepy proponują różne wersje tego produktu. Ceny koksu zależne są więc od jego rodzaju – w tym momencie wynoszą średnio 1400 zł za tonę. Koszt jest co prawda dość spory, jednak niewątpliwe korzyści ze stosowania tego paliwa, a w szczególności wysoka wartość opałowa, to dla wielu osób kwestia istotniejsza od wydatków. Warto także pamiętać, że materiał można nabyć nie tylko w ilościach hurtowych. Producenci oferują wspomniany wcześniej koks workowany w opakowaniach o znacznie mniejszej pojemności. Dobrym pomysłem podczas zakupów jest na pewno przejrzenie pełnej oferty sklepów. Bardzo przydatne mogą okazać się również np. worki na węgiel (np. z polipropylenu), które świetnie sprawdzają się do przechowywania koksu.