Jakie aspekty wziąć pod uwagę przy wyborze ekogroszku?

Posted on

Można zaobserwować, że ekogroszek z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Nie wszyscy jednak wiedzą czym dokładnie należy się sugerować przed podjęciem ostatecznej decyzji. Jakie cechy powinien mieć renomowany dostawca ekogroszku?

Warto postawić na ekogroszek luzem czy workowany?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że renomowany dostawca ekogroszku może sprzedawać omawiany materiał opałowy luzem lub w workach. Do zdecydowanie najczęściej wymienianych atutów węgla luzem jest cena. Jest on bowiem znacznie tańszy. Użytkownik musi przechowywać ekogroszek bez opakowania we właściwym pomieszczeniu. Istnieje bowiem większe ryzyko nieosłoniętego opału.

Nikogo nie powinien zatem dziwić fakt, że z roku na rok coraz większa liczba osób decyduje się na ekogroszek workowany. Jest on świetnie zabezpieczony przed działaniem różnego rodzaju czynników zewnętrznych. Ponadto mniej zabrudzi kotłownie. Nie można zapomnieć, że jego nakładanie do zasobnika kotła będzie zdecydowanie bardziej wygodne.

Wartość opałowa ekogroszku

Najbardziej istotnym parametrem jest oczywiście wartość opałowa. Godny uwagi jest fakt, że wyraża się ją w MJ/kg. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że bardzo wysokiej jakości paliwo powinno posiadać kaloryczność mniejszą niż 24-25 MJ/kg.

Warto wiedzieć, że najlepszy węgiel tego typu jest w stanie uzyskać wartość oscylującą od 27 do 29 MJ/kg. Trzeba zaznaczyć, że będzie od kosztował więcej w porównaniu do mniej kalorycznych odpowiedników.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Nie można oczywiście zapomnieć o uwzględnieniu zawartości siarki. Nie jest zalecane, by przekraczała ona 2%. Bardzo istotnym parametrem, który powinno się wziąć pod uwagę jest spiekalność. Zalecane jest, by była ona możliwie najniższa. Godny uwagi jest fakt, że spiekający się węgiel może doprowadzić do zatkania podajnika, a także utrudniać właściwą eksploatację urządzenia.

Ważna jest również zawartość popiołu. Nie powinna być ona większa niż 8-12%. Jak wiadomo więcej popiołu w składzie węgla będzie wiązało się z mniejszą liczbą składników, które zawierają energię cieplną. Zalecane jest także zwrócenie uwagi na wilgotność. Warto wiedzieć, że w najlepszym ekogroszku dostępnym na rynku wspomniana wartość nie przekracza 10%.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Alpari.