Należy mieć świadomość, że koks z roku na rok jest stosowany przez coraz większą liczbę osób. Jest to spowodowane przede wszystkim ogromną wydajnością, a także czystością opałową. Jakie właściwości ma koks? Można zaobserwować, że bardzo duża liczba przedsiębiorstw ma w swojej ofercie sprzedaż koksu.
Czym dokładnie jest omawiany materiał opałowy?
W najprostszym możliwym ujęciu koks jest paliwem uzyskiwanym poprzez wygrzewanie węgla kamiennego oscylującego w temperaturze od 600 do 1200 stopni Celsjusza. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że do otrzymania wspomnianego materiału opałowego służą specjalne konstrukcje pieców koksowniczych.
Godny uwagi jest fakt, że stosuje się w nich gazy spalinowe przy bardzo ograniczonym dostępie tlenu. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że wartość opałowa koksu wynosi 30 MJ/kg. Oznacza to, że jest zdecydowanie wyższa w porównaniu do węgla kamiennego.
Dlaczego z roku na rok odnotowywana jest coraz wyższa sprzedaż koksu?
Warto wiedzieć, że koks spala się bardzo wolno. Ponadto bardzo długo będzie wytrzymywał wysoką temperaturę. Nie można zapomnieć, że doskonale sprawdzi się do ciągłego palenia w piecach czy kotłach, które są przeznaczone do grzania pomieszczeń.
Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że koks jest bardzo praktyczny w użyciu. Użytkownik nie musi często dosypywać kolejnych porcji materiału opałowego. Ponadto koks w porównaniu do węgla nie będzie się kurzył i brudził. Warto również wiedzieć, że koks podczas palenia nie dymi. Nie zawiera bowiem w swoim składzie substancji smolistych i lotnych.
Rodzaje i zastosowanie omawianego koksu
Należy mieć świadomość, że obecnie można wyróżnić cztery istotne rodzaje koksu. Trzeba wśród nich wymienić: opałowy, odlewniczy, metalurgiczny czy wielkopiecowy. Godny uwagi jest fakt, że omawiany materiał opałowy będzie potrzebował specjalnych warunków spalania, czyli stałego dopływu powietrza i wysokiej temperatury.
Warto wiedzieć, że koks jeszcze do niedawna był wykorzystywany przy ogrzewaniu słabo docieplonych domów. Osoby, które posiadają piece stalowe, kuchenne czy kominki, powinny zweryfikować czy producent wspomnianych urządzeń na pewno zalecił stosowanie w nich koksu, jako podstawowego paliwa.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Alpari.