Czym charakteryzują się napinające krążki linowe?

Posted on

W branży transportowej coraz większą popularność zdobywają napinające krążki linowe, dlatego też tym bardziej warto dowiedzieć się o nich nieco więcej. Mowa tutaj oczywiście o specjalnych krążkach, które odpowiadają za utrzymanie napięcia lin ogranicznika.

Co warto wiedzieć?

Napinający krążek linowy wyposażony jest w charakterystyczny styk bezpieczeństwa. Jest to specjalny element, który automatycznie aktywując się odłącza zasilanie. Do takiej sytuacji najczęściej dochodzi wtedy, gdy wydłużone zostaną liny ogranicznika.

Napinający krążek linowy jest jednym z najważniejszych elementów, który umożliwia prawidłowe działanie mechanicznej interwencji ogranicznika. W dzisiejszych czasach największym zainteresowaniem cieszą się kompaktowe (pionowe) krążki napinające, które w swojej klasie i w swojej cenie nie mają sobie równych.

Jak wybrać najlepszy krążek linowy napinający?

Aby wybrać najlepszy krążek napinający linowy należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów. Najważniejszą rolę odgrywa przede wszystkim średnica samego krążka linowego. Pamiętać należy o tym, że średnica krążka linowego ogranicznika powinna być identyczna ze średnicą napinającego krążka linowego.

W drugiej kolejności warto zwrócić uwagę na przeciwwagę. W zależności od tego na jaki ogranicznik postawimy, to na napinaczu zastosowana zostanie zupełnie inna przeciwwaga.

Systematyczna konserwacja

Krążek linowy pracować będzie sprawnie tylko wtedy, gdy użytkowany będzie zgodnie z zaleceniami producenta. Pamiętać należy także o systematycznej konserwacji. Regularnie kontrolować należy nie tylko prawidłową pracę styków, ale również naprężenie samych lin.

Producenci w sprzedaży mają nie tylko krążki napinające pionowe, ale również poziome, które przymocowane są bezpośrednio do prowadnicy. Modele tego typu zamocowane są jednostronnie ze stosowanym ciężarem naprzeciw głównego koła pasowego. Jeżeli chodzi o ciężar napinającego krążka pionowego, to jest on umieszczony bezpośrednio w linii względem samego krążka linowego. Sam krążek napinający można przymocować do prowadnicy albo do podłogi.

Przed użyciem nowego krążka warto sprawdzić nie tylko deklarację zgodności, ale również instrukcję użytkowania. Tylko w ten sposób unikniemy mniejszych lub większych problemów.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Cecho