Dlaczego warto zdecydować się na zrobotyzowane stanowiska spawalnicze?

Posted on

Warto mieć świadomość, że obecnie jednym z najbardziej popularnych obszarów, gdzie wykorzystuje się roboty przemysłowe są różnego rodzaju aplikacje spawalnicze. Koniecznie należy zaznaczyć, że robotyzacja stanowisk musi uwzględniać zarówno normy bezpieczeństwa, jak i higieny pracy. Co powinny uwzględniać zrobotyzowane stanowiska spawalnicze?

Jak wybrać robota spawalniczego?

Jak wiadomo zrobotyzowane stanowiska spawalnicze muszą być koniecznie wyposażone w roboty spawalnicze. Koniecznie należy zaznaczyć, że roboty, które są dedykowane do aplikacji zrobotyzowanego spawania muszą gwarantować bardzo precyzyjne pozycjonowanie spoiny, której zadaniem jest łączenie dwóch elementów.

Warto wiedzieć, że decydując się na robota rekomendowane jest uwzględnienie istotnych parametrów. Pierwszym jest oczywiście liczba osi programowalnych, a także stopni swobody. Trzeba wziąć również pod uwagę zasięg pracy robotów. Kolejnym aspektem jest dokładność i powtarzalność ruchów.

Wybór źródła zasilania razem z układem podawania drutu

Planując zrobotyzowane stanowiska spawalnicze koniecznie należy uwzględnić źródło zasilania. Trzeba w tym celu zwrócić szczególną uwagę na analizę niezbędnych pozycji spawalniczych, a także parametry łączonego materiału. W ten sposób możliwe będzie określenie metody spawania oraz wymaganych parametrów prądowych.

Należy również zaznaczyć, że przy metodach MIG/MAG/TIG niezwykle istotne jest zagwarantowanie sterowania źródłem prądu nie tylko poprzez wejścia/wyjścia robota, ale również cyfrowe protokoły komunikacyjne. Koniecznie trzeba mieć świadomość, że źródła zasilania muszą pozwalać na pomiar rzeczywistych parametrów spawania, a także wprowadzanie korekty. Z kolei w przypadku ewentualnego wykrycia nieprawidłowości musi być możliwość automatycznego zatrzymania stanowiska.

Na jakie urządzenia peryferyjne warto się zdecydować przy zrobotyzowanym stanowisku spawalniczym?

Warto wiedzieć, że do grupy urządzeń peryferyjnych zalicza się takie urządzenia, które gwarantują dostęp nie tylko do spoin, ale również ciągłości pracy danego stanowiska. Konieczne są przede wszystkim pozycjonery jednoosiowe i wieloosiowe. Ich zadaniem jest bowiem ustawienie elementów spawanych we właściwym położeniu.

Stanowisko musi być wyposażone również w urządzenia zabezpieczające. Należy do nich zaliczyć skanery laserowe, bariery, zamki bezpieczeństwa czy kurtyny świetlne.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy