Podział stołów prasowalniczych i ich specyfikacje

Posted on

Urządzenia prasowalnicze wykorzystywane są na szeroką skalę w branży odzieżowej i przemyśle krawieckim. Do tych najbardziej potrzebnych należą oczywiście przemysłowe żelazka i parownice, ale też i stoły prasowalnicze.

Prasowalnicze stoły to specjalne urządzenia, dzięki którym proces prasowania zostaje znacznie usprawniony i przyspieszony. Ponadto zużywa się przy nim mniej energii, bo stoły zazwyczaj są na stałe wyposażone w specjalne prasownicze urządzenia, których nie trzeba nawet podłączać do prądu, a to pozwala na sporą oszczędność pieniędzy. Różne są natomiast modele stołów, dlatego różne są także ich zastosowania.

Odmienne rozmiary i kształty

W przypadku gdy w zakładzie nie chce się stosować większej ilości stołów, bo po prostu nie ma na nie miejsca, albo zamierza się zastosować stoły o dokładnie tym samym rozmiarze, by stworzyć uporządkowany wizerunek pomieszczenia, warto zawsze zdecydować się na wybór wariantu o standardowym, uniwersalnym rozmiarze. Każda firma produkująca urządzenia prasowalnicze ma coś takiego w swojej ofercie. Wystarczy spytać o najbardziej uniwersalny model stołu w standardowym rozmiarze, nadającym się do prasowania różnych elementów.

Ponadto dodatkowego podziału stołów prasowalniczych dokonuje się na postawie ich kształtu. Pod tym względem wyróżnia się głównie stoły paraboliczne i stoły prostokątne. Te pierwsze (paraboliczne) są praktyczniejsze, bo idealnie nadają się do prasowania wszelkich elementów garderoby (w tym i koszul bądź bluzek), podczas gdy stoły kwadratowe stosuje się przede wszystkim przy pracy z bardzo dużymi powierzchniami materiałów.

Dodatkowe elementy wyposażenia

Większość stołów prasowalniczych ma wmontowaną na stałe wytwornicę pary. Oczywiście można znaleźć modele bez wytwornicy, jednakże nie są one aż tak praktyczne, zwłaszcza w kontekście dbania o wydajność i optymalizację prasowania. Stoły prasowalnicze z wbudowanymi wytwornicami pozwalają na prasowanie materiałów i ubrań bezpośrednio w jednym miejscu. Dzięki nim stanowiska do pracy zostają automatycznie kompletnie wyposażone we wszystko to, co może być na nich potrzebne.

Dodatkowymi elementami uzupełniającymi bardziej nowoczesne modele stołów będą np. prasulce, które mają za zadanie ułatwiać prasowanie różnych nietypowych miejsc, czyli np. mankietów i rękawów koszuli albo kieszonek.