Ogrzewanie ekogroszkiem – o czym należy pamiętać?

Posted on

Odpowiednia temperatura w domu to gwarancja komfortu i zdrowia. Już na etapie budowy zastanawiamy się, jaki sposób ogrzewania wybrać. Na co zwrócić uwagę w tym względzie i jakie zalety ma ogrzewanie ekogroszkiem? Co należy wiedzieć, zanim wybierze się ten sposób opalania?

Na co zwracać uwagę przy wyborze sposobu ogrzewania?

Ogrzanie domu to jeden z największych kosztów rocznych. Z tego względu trzeba dobrze przemyśleć wybór materiału opałowego, by w miarę możliwości te koszty obniżyć. Należy zwracać uwagę nie tylko na koszt samego opału, ale przede wszystkim jego wydajność.

Ponadto warto myśleć o rozwiązaniu jak najbardziej ekologicznym, w taki sposób, by przyczyniać się do jak najmniejszej emisji szkodliwych produktów spalania do atmosfery. Taki materiał opałowy może zaproponować dostawca ekogroszku. O czym należy wiedzieć, nim się zdecydujemy na ten rodzaj opału?

Prawdziwy ekogroszek – tylko certyfikowany

Nie każdy drobny węgiel może od razu zyskać miano ekogroszku. Czasami w składzie opału można spotkać produkt o małych grudkach, jednakże niczym nie różniący się od zwykłego węgla. Prawdziwy materiał ekologiczny można dostać tylko od dostawcy ekogroszku, czyli produktu charakteryzującego się odpowiednimi parametrami.

Chodzi między innymi o kaloryczność, ale także odsiarkowanie i pozbawienie pozostałości stałych po spalaniu. Prawdziwy ekogroszek musi także posiadać certyfikat, który potwierdza jego parametry. Nie warto ryzykować kupna materiału bez odpowiedniej certyfikacji, ponieważ najczęściej okazuje się, że wcale nie kupiliśmy ekogroszku, tylko produkt odpowiadający mu wizualnie.

Zanim kupisz ekogroszek

Zastanów się, czy jesteś odpowiednio przygotowany do korzystania z tego opału. Przede wszystkim przedtem należy zainwestować w nowoczesny piec z systemem podawania paliwa. Dzięki temu jego obsługa będzie zredukowana do uzupełniania podajnika raz na tydzień.

Druga kwestia to odpowiednie miejsce do przechowywania ekogroszku. Nie może on łapać wilgoci, więc należy go trzymać w miejscu suchym, na przykład w wybetonowanym pomieszczeniu. Najlepiej kupować produkt workowany, ponieważ wtedy ochrona przed wilgocią jest większa aniżeli w przypadku produktu, który dostawca ekogroszku oferuje luzem.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Alpari.