Jakiego typu szekle wybrać?

Posted on

Przeniesienie dużego ładunku czy to w rolnictwie czy przemyśle nie może się odbyć bez zastosowania odpowiednich szekli. Ułatwiają one i przyspieszają łączenie lin, łańcuchów i innych elementów. W zależności od zadania należy wybrać produkty, które najlepiej spełnią swoje zadanie.

Szekle – podstawowe cechy

Szekle to bardzo proste urządzenie składające się z dwóch części. Jest to półotwarty kawałek metalu, który można zamknąć za pomocą poziomo przechodzącej śruby lub pinu. Najchętniej wybieranymi szeklami przez klientów są te wyprodukowane ze stali C15, która dodatkowo została ocynkowana w celu zapewnienia odpowiedniej odporności na korozję. W kwestii bezpieczeństwa zastosowania szekli bardzo łatwo jest zweryfikować dopuszczalne obciążenie, gdyż jest ono wybite na powierzchni szekli.

Podstawowe rodzaje szekli

Najpopularniejszym modelem jest szekla „U”. Jej określenie wywodzi się od jej kształtu, który przypomina literę „U”. Używając tego typu wyrobu dobrze jest pamiętać, że nieprawidłowo przenoszony ładunek może spowodować jej skręcenie, które sprawia, że szekla może ulec uszkodzeniu. Natomiast jeżeli konieczne jest połączenie kilku zawiesi w jednym punkcie lepiej sprawdzi się szekla typu „Omega”. Czasem jest ona nazywana łańcuchową lub określana jako „O”, ze względu na okrągły kształt, który może przypominać oka łańcucha. Jeżeli konieczna jest łatwa wizualna identyfikacja położenia szekli to sprawdzą się wyroby o odpowiednio jaskrawym kolorze. Natomiast przy odpowiedzialnych zastosowaniach rozsądnie jest wybrać szekle, które posiadają zabezpieczenie śruby przed rozłączeniem.

Co zrobić, gdy szekla musi być często wypinana?

Jeżeli połączenie musi być często rozłączane i łączone ponownie to najlepszym rozwiązaniem jest użycie szekli zamykanej śrubą. Jednak to rozwiązanie nie nadaje się do zastosowań długotrwałych, gdyż nie radzi sobie z przenoszeniem naprężeń bocznych. Natomiast ze względu na wibracje i inne oddziaływania mechaniczne śruba może się wykręcać, dlatego zawsze należy ją zabezpieczyć nakrętką. Jeżeli konieczne jest zastosowanie szekli jako trwałego połączenia to rozsądnym wyborem jest użycie elementów zamykanych pinem z nakrętką i zatyczką. Pozwala to na uzyskanie bezpiecznego i pewnego połączenia.

Szekle dostępne są w ofercie Cecho.