Wywóz gruzu – lepszy PSZOK czy firma?

Posted on

Gruz to odpad kłopotliwy. Zgodnie z przepisami, nie można wyrzucać go do zwykłego kubła na śmieci. Należy wywieźć go samodzielnie do PSZOK-u albo zlecić usługę specjalnej firmie. Co wybrać?

Jak pozbyć się gruzu?

Gruz powstający po budowie, remoncie albo po wyburzeniu to odpad sprawiający często poważne problemy. Zazwyczaj jest on ciężki oraz ma spore gabaryty, dlatego zajmuje dużo miejsca.

Obowiązujące w Polsce przepisy dotyczące utylizacji odpadów określają, że gruz musi być usunięty tak, aby nie stwarzał on zagrożenia dla środowiska naturalnego.

Warto zatem zadbać o to, aby gruz trafił do odpowiedniego miejsca – tam, gdzie nie wywoła on takiego właśnie zagrożenia, a także będzie mógł być ponownie wykorzystany po recyklingu.

Wywóz gruzu do PSZOK-u

Pierwsza opcja to PSZOK – Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. To punkt, który znajduje się w każdej gminie i w każdym większym mieście. Służy on do odbioru odpadów od osób opłacających rachunki za ich wywóz.

PSZOK przyjmuje także niewielkie ilości gruzu od osób nieprowadzących działalności gospodarczej. Można wywieźć do niego gruz betonowy, ceglany, pozostałości po płytkach ceramicznych oraz inne odpady po remontach i budowie.

Osoba korzystająca z PSZOK-u może zrobić to za darmo, ale musi ona również samodzielnie zadbać o dowóz odpadów na miejsce, co może być kłopotliwe. W takim przypadku można zdecydować się na zlecenie usługi firmom zewnętrznym, które odbiorą i właściwie zutylizują gruz zgodnie z prawem.

Zlecenie wywozu gruzu specjalnej firmie

Można także zlecić wywoz gruzu Katowice oraz w wielu innych miejscowościach w Polsce. Tego typu usługi świadczone są przez firmy specjalizujące się w odbiorze takich właśnie odpadów. Mogą one zapewnić swoim klientom kompleksową obsługę w atrakcyjnych cenach.

Firmy tego rodzaju mogą odebrać gruz ze wskazanego miejsca. Dysponują one odpowiednim zapleczem pozwalającym na szybki i sprawny wywoz gruzu Katowice i w innych rejonach. Wystarczy tylko skontaktować się z firmą, a następnie zamówić usługę. Pracownicy firmy nawet tego samego dnia będą mogli odebrać gruz spod wskazanego adresu i odpowiednio go zagospodarować.

Druga opcja to zamówienie big-bagów, czyli dużych worków albo kontenerów do wywozu gruzu w Katowicach i w innych miastach. Taka propozycja jest wygodniejsza wtedy, gdy prace remontowe, budowlane czy wyburzeniowe mają dopiero się rozpocząć. Wtedy gruz można na bieżąco usuwać do pojemnika. Gdy będzie on pełny, firma może odebrać go i podstawić nowy, przeznaczony na kolejną partię odpadów.