Co warto wiedzieć o silikonach do zalewania elektroniki?

Posted on

Elektronika składa się z bardzo delikatnych i czułych elementów. Producenci z każdym rokiem uczą się coraz lepiej ją zabezpieczać, by była jak najbardziej trwała i wytrzymała. Silikon do zalewania elektroniki to jeden ze sposobów na poprawę trwałości urządzeń elektronicznych. Co warto wiedzieć o zalewach silikonowych do elektroniki?

Zalewy silikonowe – co to jest?

Zabezpieczanie elektroniki można wykonać przy pomocy wielu środków. Bardzo często używane są poliuretany, akryle, epoksydy. Silikon do zalewania elektroniki jest preparatem, który coraz częściej jest wykorzystywany, by zapewnić odporność termiczną i chemiczną.

Wyróżniamy zalewy kondensacyjne oraz addycyjne. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady, jak i zalety. Bardzo ważne jest odpowiednie dobranie zalewy do coraz bardziej złożonych układów elektronicznych, które pracują w trudnych warunkach.

Silikon do zalewania elektroniki ma swoje zastosowanie w motoryzacji oraz innych różnych gałęziach przemysłu. Zabezpieczenie elektroniki przed czynnikami zewnętrznymi jest jednym z najważniejszych elementów produkcji elektroniki. Trzeba również pamiętać, że zabezpieczone elementy muszą odprowadzać ciepło.

System addycyjny i kondensacyjny – zalety i wady

Zalewy silikonowe dzielimy na te, które utwardzane są metodą addycyjną lub kondensacyjną. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady, jak i zalety. Każde z nich może być używane w trakcie budowy innych elementów elektronicznych.

Utwardzanie silikonu do zalewania w systemie addycyjnym może zachodzić w zamkniętej obudowie. Dostęp powietrza nie jest konieczny. Nie ma również wpływu na skuteczność zabezpieczenia.

Warto wiedzieć, że silikon do zalewania elektroniki w systemie addycyjnym zachodzi w temperaturze pokojowej. Wyższa temperatura nie jest konieczna, ale stosując ją można w znacznym stopniu skrócić czas zastygania silikonu.

System kondensacyjny zasadniczo różni się od addycyjnego. Silikon do zalewania elektroniki zastyga w temperaturze pokojowej. Podwyższenie temperatury nie spowoduje szybszego zakończenie procesu.

Warto wiedzieć, że utwardzanie w systemie kondensacyjnym zachodzi pod wpływem wilgoci, niezbędne jest również powietrze atmosferyczne. Wilgotność powinna być nie mniejsza niż 50 %.

Wydawać by się mogło, że wybór odpowiedniego sposobu utwardzania nie jest wyjątkowo skomplikowany. Jest zupełnie inaczej. Jest to zadanie, które wiąże się z bardzo szczegółową i dokładną oceną elementu elektronicznego. Jest to proces długotrwały, który generuje poważne koszty.