Funkcjonalne pilarki taśmowe

Posted on

Pilarka taśmowa jest stosunkowo wygodnym i bezpiecznym w obsłudze urządzeniem, a dodatkowo zapewnia bardzo estetyczny efekt pracy, dlatego jest często i chętnie wybierana. Jeżeli jednak ma właściwie spełniać swoje zadanie trzeba znaleźć model o parametrach dopasowanych do własnych potrzeb.

Czym wyróżnia się pilarka taśmowa?

Pilarka taśmowa wyróżnia się przede wszystkim typem elementu tnącego. Zastosowanie zębatej taśmy wykonanej z metalu, która zamontowana jest na kołach sprawia, że z łatwością można ją rozpoznać już na pierwszy rzut oka.

Pilarki taśmowe są niezwykle precyzyjne, dlatego najczęściej wybierane są przez osoby zajmujące się na co dzień obróbką niewielkich elementów. Pozwalają na odpowiednie przycięcie dowolnego elementu i wykończenie go w estetyczny sposób.

Pilarka taśmowa do drewna

Pilarki taśmowe są bardzo funkcjonalne i uniwersalne. Z powodzeniem znajdują zastosowanie w warsztatach stolarskich również przy wykonywaniu detali ozdobnych.

Szukając odpowiedniej pilarki należy przede wszystkim wziąć pod uwagę materiał, który najczęściej jest obrabiany w danym warsztacie. Jeżeli jest nim drewno dobrze jest zwrócić uwagę na szczegóły urządzenia, które będą odpowiadały za jego precyzję, czyli między innymi sposób prowadzenia prowadnic czy też promień krzywizny.

Pilarka taśmowa do metalu i tworzyw sztucznych

Pilarka taśmowa do metalu i tworzyw sztucznych powinna posiadać odpowiednio wytrzymałe ząbki elementu tnącego, najlepiej jeżeli wykonane one są ze stali szybkotnącej.

Pilarka, która będzie wykorzystywana w dużej mierze do obróbki twardych materiałów powinna również posiadać stosunkowo dużą moc silnika. Zapewni to sprawną i komfortową pracę, a także mniejszą awaryjność.

Dodatkowe funkcje pilarek taśmowych

Poszczególne modele pilarek taśmowych różnią się pomiędzy sobą wieloma szczegółami. Część z nich znacząco wpływa na precyzję z jaką urządzenie wykonuje cięcia, a część na komfort użytkowania.

Przy częstym stosowaniu pilarki, istotne jest jej łatwe ustawianie, a także zastosowanie specjalnych osłon. Bardzo duży wpływ na komfort pracy ma możliwość regulacji stołu. Najlepiej jeżeli można dostosować zarówno wysokość, jak i kąt nachylenia do własnych potrzeb.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy TOP Poręba.