Czy program Solidworks nadaje się dla każdego?

Posted on

Komputerowe wspomaganie projektowania jest dziś koniecznością. Wiele różnych programów pomaga zaprojektować budynki czy pracę cyfrowych obrabiarek. Jednym z ciekawszych programów o dużej funkcjonalności jest Solidworks. Czy każdy może z niego korzystać?

Cenne wspomaganie projektowania

Dzisiejsze metody projektowania znacząco różnią się od tych jeszcze niedawno stosowanych. To już nie kartka i ołówek oraz długie godziny spędzone na rysowaniu oraz obliczeniach. Ale nawet po starannych obliczeniach nie do końca było wiadomo, czy zaprojektowany element zadziała.

Programy komputerowe zdecydowanie przyspieszyły ten proces. Łatwiej jest zrobić obliczenia, a przede wszystkim rysunki. Zaawansowane programy, takie jak Solidworks pozwalają projekt obejrzeć w 3D, a nawet sprawdzić, jak to będzie działać. Jeśli wszystko jest bez zarzutu, program pomoże stworzyć dokumentację projektową.

Czy z programów projektowych może korzystać każdy?

Teoretycznie każdy może projektować przy pomocy Solidworks. Jednak bardzo przydaje się przynajmniej podstawowa wiedza inżynierska. Osobie, która nigdy nie miała do czynienia choćby z rysunkiem technicznym, będzie trudno funkcjonować w tym środowiskuBardzo przydatny jest Solidworks online, czyli wersja próbna, udostępniona bez żadnych opłat i konieczności ściągania jej na własny dysk. Dodatkowo można tam znaleźć wiele interesujących filmików szkoleniowych. To pozwala sprawdzić, czy program będzie przydatny. Wcześniej oczywiście trzeba dobrze zapoznać się z interfejsem programu i funkcjami programu.

Czy Solidworks jest drogi?

Decyzja o zakupie programu Solidworks rodzi od razu pytanie o cenę. Ponieważ program jest bardzo rozbudowany, więc koszty jego zakupu będą różne. Właściwie trzeba pytać, jaka jest Solidworks cena licencji. Tu także przyszły użytkownik ma duże możliwości wyboru. Jej rodzaj i typ ma spory wpływ na koszt zakupu.Solidworks proponuje licencję próbną. Wtedy można przez 30 dni bezpłatnie wypróbować program. To świetny sposób na zapoznanie się z programem i wybranie najlepszej opcji.Jeśli już jest ustalony rodzaj licencji Solidworks cena będzie też zależała od tego, jakie segmenty programu zostaną zakupione. Program ma bardzo wiele zastosowań i funkcji. Można wybrać te, które są dopasowane do potrzeb.