Czym są lampy awaryjne?

Posted on

Lampy awaryjne wykorzystywane są powszechnie w większych zakładach przemysłowych. Spotyka się je także w domach czy w szkołach. Warto zatem wiedzieć, czym są owe lampy, jakie oświetlenie awaryjne można wyróżnić oraz gdzie powinny się one znajdować.

Umieszczenie lamp awaryjnych

Lampy awaryjne powinny znajdować się w miejscach dobrze widocznych. Najczęściej spotyka się je w pobliży schodów ruchomych czy wind. Bardzo często umieszczane są nad drzwiami i obok znaków ewakuacyjnych, gdyż w ten sposób oświetlają ludziom ewentualną drogę ucieczki.

Lampy awaryjne powinny znajdować się również przed stopniami i schodami. Powinny one oświetlać wszystkie niebezpieczne elementy, które mogą zagrażać zdrowiu i życiu ludzi.

Lampy awaryjne – czym są?

Skoro już wiadomo, gdzie powinny znajdować się lampy awaryjne, to warto wspomnieć o tym, czym one tak naprawdę są. Otóż lampy te są rodzajem awaryjnego oświetlenia, które wykorzystywane jest wtedy, gdy główne źródła światła zaczynają zawodzić.

Czasami takie lampy spotyka się nawet w domu. Mogą być one wtedy zasilane prądem lub akumulatorami. Gdy zdarza się wypadek i dochodzi do awarii zasilania, lampy takie pomagają oświetlić pomieszczenia.

Zakup lamp

Dobrej jakości lampy można znaleźć na wielu stronach internetowych. Jest to jednak sprzęt, na którym zdecydowanie nie powinno się oszczędzać. Lepszym rozwiązaniem będzie zakup droższych lamp, które będą w stanie oświetlić powierzchnię w razie awarii.

Decydując się na zakup lamp awaryjnych za pośrednictwem stron internetowych, trzeba koniecznie zachować ostrożność, gdyż czasami w sieci można spotkać oszustów, którzy sprzedają sprzęt słabej jakości za dość wysoką cenę. Lepszym rozwiązaniem będzie wycieczka do stacjonarnego sklepu i prośba o poradę w zakupie.

Dobre lampy awaryjne są niezbędne, szczególnie wtedy, gdy awarii ulega system głównego źródła światła. Warto zatem zaopatrzyć się w taki sprzęt, który przyda się zarówno w pracy, jak i w domu. Oczywiście możliwy jest wybór kształtu lamp i barwy światła.