Czym należy się sugerować przy wyborze węgla?

Posted on

Jaki skład węgla wybrać? Zdecydowana większość osób decyduje się na zakup materiału opałowego latem, ponieważ wtedy ceny są na najniższym poziomie. Nie wszyscy jednak wiedzą, jakie aspekty powinno się wziąć pod uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Dlaczego dobrym rozwiązaniem będzie koks?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że rodzaj zakupionego węgla przeważnie jest uzależniony od zasobności portfela i rodzaju pieca osoby zainteresowanej. Można zaobserwować, że z roku na rok coraz większą popularnością cieszy się koks w workach. Jest bowiem w stanie zagwarantować użytkownikom nie tylko długie, ale również wydajne spalanie.

Należy mieć świadomość, że wspomniany koks uzyskiwany jest przez przemysłowe wygrzewanie węgla kamiennego. Warto wiedzieć, że z tego rodzaju materiału opałowego zostały usunięte wszelkie gazy i siarka. Nie wszyscy wiedzą, że do najbardziej istotnych atutów koksu trzeba zaliczyć długi czas spalania, a także wysoką wydajność.

Czy warto zdecydować się na orzech?

Godny uwagi jest fakt, że renomowany skład węgla ma w swojej bardzo bogatej ofercie także orzech. W najprostszym możliwym ujęciu jest to jeden z rodzajów węgla kamiennego. Ponadto wspomniany orzech cechuje się kalorycznością wynoszącą od 25 do 26 MJ/kg.

Warto zaznaczyć, że omawiany materiał opałowy będzie miał mniejszą objętość w porównaniu do koksu. Nikogo nie powinien zatem dziwić fakt, że spala się zdecydowanie szybciej od koksu. W zdecydowanej większości przypadków za tonę orzecha trzeba zapłacić 650 złotych.

Kostka

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że jest to materiał opałowy, który świetnie pasuje do różnych rodzajów kotłów. Kostka z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Należy zaznaczyć, że jej kaloryczność wynosi od 27 do 29 MJ/kg.

Do zdecydowanie najczęściej wymienianych zalet tego rodzaju węgla zalicza się doskonałą wydajność i bardzo wysoką kaloryczność. Z kolei wśród minusów trzeba wymienić stosunkowo duża cenę. Osoby zainteresowane zakupem jednej tony tego materiału opałowego muszą liczyć się z wydaniem 800 złotych. Rekomendowane jest oczywiście zaopatrywanie się u sprawdzonych dostawców. Można mieć wtedy całkowitą pewność co do wysokiej jakości kostki.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Alpari.