Czym są przyciski dotykowe pojemnościowe?

Posted on

Przyciski dotykowe pojemnościowe są oznaką nowoczesności i innowacji. Ich uruchomienie odbywa się dotykowo. Określają one obecność konkretnej masy przewodzącej, którą może być ludzki palec lub ludzka ręka, uziemiony jakiś metal czy też ciecz. Wszystko opiera się na tym, że każde dotknięcie danej powierzchni jest od razu rejestrowane przez dany przycisk i przez nie wykrywane.

Jakie są przyciski dotykowe?

Przyciski dotykowe pojemnościowe znane są inżynierom od bardzo wielu lat, lecz dopiero od niedawna mają zastosowanie w elektronice użytkowej. Popularne są jako przyciski pojemnościowe i jako przyciski przemysłowe. Działają już podczas zbliżenia palca na trzy milimetry, w innym przypadku, na dłuższych dystansach umieszcza się je za grubą szybą. Wtedy konstrukcja takiego przycisku pojemnościowego pozwala na uruchomienie go przez taflę szyby, której grubość wynosi 10 mm.Szkło w tym przypadku nie jest przypadkowe, ponieważ jest to materiał, który często wykorzystuje się w aplikacjach dotyczących przycisków pojemnościowych.

Jak to działa?

Przyciski pojemnościowe, tak samo jak i przyciski przemysłowe, działają na podstawie zjawiska oddziaływania pola elektrycznego, opartego na kontakcie z takimi przewodnikami jak ciało ludzkie. Jest ono w szczególności wypełnione konkretnymi elektrolitami i dodatkowo otoczone warstwą stratnego dielektryka – skóry.Układ poszczególnych okładek w takich przełącznikach jest taki, by dane pole było skierowane do obszaru dotykanego przez ludzki palec i było ono jak największe. Palec skierowany w stronę tego typu przycisku wprowadza określoną pojemność dotykową, która wpływa na załączenie się danego ekranu. Obecność palca jest wykrywana już w polu brzegowym. Dodać też trzeba, że błędne jest w tym wypadku mniemanie, że palec musi być uziemiony. Otóż nie i bez uziemienia ludzki palec może uruchomić dany przycisk dotykowy.

Jak zbudowany jest układ sterujący?

Każdy przycisk pojemnościowy ma swój układ sterujący. Jest on zbudowany tak, że w skład jego wchodzi programowalne źródło prądowe, analogowy komparator oraz multiplekser analogowy, który równocześnie przetwarza sygnały z kilku połączonych przycisków.

Jest to taki obwód generatora relaksacyjnego.