Gniazdka elektryczne i ich funkcje – co oferuje nowoczesny osprzęt elektroinstalacyjny?

Posted on

Znajdujące się obecnie w sprzedaży gniazdka elektryczne to modele, które poza swoją podstawową funkcją mogą spełnić także inne zadania. Co mogą zaoferować nam ich producenci?

Gniazdka elektryczne w instalacji elektrycznej

Gniazdko elektryczne jest podstawowym typem osprzętu elektroinstalacyjnego stosowanego w instalacjach elektrycznych. Montujemy je w praktycznie każdym pomieszczeniu – od salonu, poprzez kuchnię, a skończywszy na łazience. Znajdziemy je także w innych miejscach – garażach, kotłowniach, a nawet na dworze.

Aktualnie w sprzedaży dostępne są różne gniazdka elektryczne, dlatego też przed doborem odpowiedniego modelu warto zapoznać się z różnymi propozycjami producentów. Pod uwagę warto wziąć także funkcje posiadane przez gniazdo elektryczne. Jak wybierać dobre gniazdka pod tym właśnie względem?

Funkcje gniazdek elektrycznych

Podstawowym zadaniem gniazdka elektrycznego jest umożliwienie podłączenia do prądu różnego rodzaju urządzeń elektrycznych.

Warto jednak zaznaczyć, że gniazdo elektryczne może posiadać także innego rodzaju funkcjonalności w zależności od konstrukcji. Dzięki nim tego typu osprzęt elektroinstalacyjny może uzyskać dodatkowe zastosowania, a także stać się wygodniejszy i bezpieczniejszy w codziennej obsłudze.

Przykładowe funkcje dodatkowe gniazdek elektrycznych:
– z klapką i szczelną obudową – zabezpieczają gniazdo elektryczne przed wilgocią, używane głównie w łazienkach i innych pomieszczeniach wilgotnych,
– z zabezpieczeniem przeciw dzieciom – gniazdka z przesłonami otworów, zamykanymi klapkami, działające tylko po podłączeniu wtyczki, by zapewnić większe bezpieczeństwo pracy,
– z portem USB – pozwalające na ładowanie sprzętów przez kabel USB,
– z wyłącznikiem różnicowoprądowym – poprawiające bezpieczeństwo korzystania z instalacji i sprzętów elektrycznych,
– z ogranicznikiem przepięć klasy D – chronią wrażliwe urządzenia elektroniczne przed przepięciami,
– gniazdka specjalne – antenowe, głośnikowe, sieci komputerowych, telefoniczne.

Podsumowując, przy wybieraniu produktów takich, jak dobre gniazdka elektryczne, należy zwrócić szczególną uwagę także na posiadane przez nie opcje dodatkowe. Dzięki nim osprzęt elektroinstalacyjny tego typu może by wygodny, bezpieczny i funkcjonalny w użyciu!