Jak dobrać odpowiednie oświetlenie hali produkcyjnej?

Posted on

W każdym pomieszczeniu, w którym pracują ludzie, powinno być takie oświetlenie, które jest nie tylko funkcjonalne, ale spełnia także kilka podstawowych parametrów, takich jak wartość i rozkład natężenia, rozkład luminacji, temperatura barwowa światła oraz oddawanie barw. Prawidłowe oświetlenie przemysłowe wpływa na samopoczucie pracownika, jego bezpieczeństwo i na jakość pracy.

Jak dobrać odpowiednie oświetlenie hali produkcyjnej?

Aby dobrać właściwe oświetlenie hali przemysłowej należy wziąć pod uwagę kilka czynników, a przede wszystkim na to, jaki powinien być odpowiedni poziom natężenia oświetlenia otoczenia i miejsca pracy. Ważne jest także, aby światło było równomierne w bezpośrednim otoczeniu i w polu zadania wzrokowego. Olśnienie powinno być ograniczone, tak aby światło nie odbijało się maszyn i nie oślepiało pracowników. Ważny jest także rozkład luminacji i współczynnik oddawania barw.

Oświetlenie przemysłowe i jego rodzaje

W pomieszczeniach przemysłowych mogą znajdować się dwa rodzaje oświetlenia. Po pierwsze oświetlenie liniowe poprzez ciągi świetlne. Każda linia musi być blisko siebie, tak aby dobrze rozświetlić każdy kawałek pomieszczenia. Dobiera się do nich oprawy hermetyczne liniowe ze świetlówkami, lub gotowe, kompaktowe.Drugim rodzajem jest oświetlenie hal przemysłowych takimi lampami, które rozpraszają światło po okręgu. Pozwala to na uzyskanie oświetlenia niemalże doskonałego.

Jakie żarówki sprawdzają się najlepiej w halach przemysłowych?

Najlepszymi żarówkami w obiektach przemysłowych są żarówki ledowe. Oświetlenie to jest bezpieczne, oszczędne, a także ma gwarancję bezawaryjnego działania przez długi okres czasu. Zachowują one niezmienione parametry, nawet przez długi okres użytkowania. Dzięki temu, że świecą pełnym strumieniem i to zaraz po włączeniu, dokładnie odzwierciedlają kolory otoczenia, bez żadnych przekłamań, co zwiększa bardzo bezpieczeństwo ludzi, którzy pracują w hali. Lampy z żarówkami ledowymi nie zawierają rtęci ani ołowiu, więc są bezpieczne dla środowiska.