Kleje termoprzewodzące – przeznaczenie

Posted on

Klej to substancja, która ma za zadanie połączyć ze sobą dwa elementy. Klej wprowadza się pomiędzy powierzchnie przylegających do siebie dwóch przedmiotów, które wykonane mogą być z różnych albo takich samych materiałów. Kleje mogą być jednoskładnikowe, z dużą wrażliwością na wilgotność i dwuskładnikowe, gdzie jeden ze składników jest utwardzaczem.

Co to są kleje termoprzewodzące?

Kleje termoprzewodzące służą do mocowania elementów urządzeń lub podzespołów pracujących w wysokiej temperaturze. Kleje te tolerują szeroki zakres temperatur, ich wahania i mają zdolności do przenoszenia ciepła. Świetnie sprawdzają się też w klejeniu elementów, które mają za zadanie odprowadzanie nadmiaru energii termicznej.

Jak używać klejów termoprzewodzących?

Przed nałożeniem kleju termoprzewodzącego należy odtłuścić i oczyścić powierzchnię. Można użyć do tego benzyny, acetonu albo rozpuszczalnika. Następnie sklejane elementy należy pozostawić na około dwadzieścia pięć minut na docisku. Potem trzeba odczekać około doby, aby swobodnie korzystać ze sklejonych elementów.

Kleje termoprzewodzące- główne zalety

Kleje te mogą z powodzeniem zastąpić mechaniczne uchwyty, radiatory i oleje. Zapewniają także dobrą izolacyjność elektryczną, stanowią ochronę przed migracją smaru, umożliwiają zautomatyzowane dozowanie, zapobiegają utracie części, która jest możliwa przy wykorzystywaniu uchwytów, zapobiegają także pojawieniu się rdzy na elementach łączonych.

Rodzaje klejów termoprzewodzacych

Substancje termoprzewodzące mogą występować zarówno w postaci kleju, taśmy jak i folii samoprzylepnej. Ta ostatnia może być wykrawana w pożądanym kształcie. Kleje te mogą być elektrycznie izolujące, albo też przewodzące. Mogą być nakładane, dozowane lub nanoszone w postaci sitodruku.Niektóre z nich są samopoziomujące i mają mikroskopijne cząstki dystansowe, które pozwalają uzyskać płaską powierzchnię montażu, jak w przypadku radiatora na komponencie.Kleje termoprzewodzące mogą być utwardzane na gorąco lub w temperaturze pokojowej. Niektóre z nich mogą być utwardzane na kilka sposobów. Te utwardzane w temperaturze pokojowej składają się z materiałów dwuskładnikowych, albo z jednego składnika, który ma aktywator.

Kleje termoprzewodzące dostępne są w ofercie Elektronika.mcc.pl.